Soud ve Vatikánu v sobotu poslal bývalého komorníka papeže Benedikta XVI. na půldruhého roku do vězení. Podle rozhodnutí soudu se Paolo Gabriele provinil krádeží tajných dokumentů, které vynášel z Vatikánu. Informují o tom zahraniční agentury.

Žalující strana v takzvané kauze Vatileaks přitom pro Gabrieleho žádala tříletý trest. Sám Gabriele dnes u soudu údajně lhostejným hlasem zopakoval, že ho k činu vedla jedině "niterná" láska k římskokatolické církvi a k papeži. Za zloděje se nepovažuje.

Podle rozhodnutí soudu musí Gabriele zaplatit také náklady za soudní řízení. Tento 46letý otec rodiny během svého působení ve Vatikánu patřil do nejužšího okruhu osob kolem hlavy katolické církve.

Aféra Vatileaks, jak ji média okamžitě pojmenovala, naplno propukla letos v květnu. Tehdy byl zatčen Gabriele, do té doby považovaný za velmi loajálního papežova sluhu. Komorník skončil ve vazbě, z níž byl koncem července propuštěn do domácího vězení.

Už dlouho před jeho zadržením ale italská média otiskovala důvěrné papežské dokumenty a dopisy, které mimo jiné svědčily o mocenských šarvátkách mezi církevními hodnostáři a o možné korupci. Dokumenty ve své knize Sua Santita (Jeho svatost) použil i publicista Gianluigi Nuzzi.

Italská média pozadí celého skandálu široce rozebírají, odborníci na dění ve Vatikánu například spekulují o tom, že komorník mohl být pouze pěšákem ve vyšší hře církevních hodnostářů, kteří bojují o moc.

Například deník La Repubblica napsal, že do celé věci jsou zapojení i vysocí představitelé církve, kteří se v papežově zájmu snaží upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je údajně zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho.

Související