Severní Korea v úterý varovala, že její rakety jsou schopné zasáhnout americkou pevninu. Pchjongjang se tak vyjádřil dva dny poté, co byla oznámena dohoda mezi Jižní Koreou a Spojenými státy o posílení jihokorejského raketového arzenálu.

Podle prohlášení Pchjongjangu "jeho strategické rakety mají v dosahu úderu nejen základny amerických imperialistických sil a sil loutkových států na korejské půdě, ale také Japonsko, ostrov Guam a americkou pevninu". KLDR se prý dokáže vyrovnat kterémukoli nepříteli, ať už v oblasti jaderných zbraní či raket.

Soul v neděli oznámil novou dohodu s Washingtonem, na jejímž základě se má ztrojnásobit dosah jihokorejských raket, aby byla Jižní Korea lépe schopna čelit hrozbě ze strany KLDR. Předchozí bezpečnostní dohoda Jižní Koreje a USA byla omezena na střely s doletem 300 kilometrů. Nová dohoda dosah zvyšuje na 800 kilometrů.

KLDR dohodu odsoudila jako "další spiknutí pána a jeho poskoka s cílem vystupňovat napjatou situaci na Korejském poloostrově do extrému... a rozdmýchat válku".

KLDR podle všeho vyvíjí raketu dlouhého doletu, tento systém však zatím nebyl úspěšně testován.

Raketa nazvaná Tepodong-2 je dvoustupňová balistická střela, jejíž dosah se odhaduje mezi 5000 a 15.000 kilometry. Centrum pro studia nešíření jaderných zbraní její dolet odhaduje maximálně na 6000 kilometrů, což znamená, že by mohla ohrozit Aljašku.

Zkoušky od roku 2009 selhávají

Série neúspěšných raketových testů KLDR ale vyvolává pochyby, zda by země byla skutečně schopna útoku. Severokorejské raketové zkoušky z dubna 2009 a z dubna 2012 selhaly. KLDR v obou případech tvrdila, že jde o vypuštění družice, podle USA a dalších zemí se ale ve skutečnosti jednalo o zkoušku rakety dlouhého doletu.

Komunistická KLDR nicméně disponuje množstvím střel krátkého a středního doletu a na jižního souseda rovněž míří severokorejské dělostřelectvo. Pchjongjang již také vyrobil jadernou bombu, ale podle expertů zatím nedokáže jadernou zbraň zmenšit tak, aby ji unesla raketa dlouhého doletu.

Obě Koreje zůstávají od korejské války z let 1950-53 de facto ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou. V Jižní Koreji je v současné době rozmístěno přes 28 000 amerických vojáků, kteří poskytují bezpečnostní záruku svému spojenci.