Revoltující poslanci ODS nevidí důvod pro konec koalice a vlády a pro předčasné volby. Na večerní jednání pracovní skupiny občanských demokratů přinesou další návrhy rozpočtových úspor a stále věří dohodu nad sporným balíčkem daňových změn.

Úvahy o předčasných volbách prospívají podle neformálního lídra "rebelů" Petra Tluchoře jen sociální demokracii a komunistům. "Co ale nechápu, proč si máme vyhrožovat předčasnými volbami v koalici nebo dokonce ve straně," uvedl  Petr Tluchoř po zasedání sněmovního klubu ODS.

Programem koalice není zvyšování daní, ale naplnění systémových reforem, které povedou ke snížení deficitu, zdůraznil Tluchoř. "My pevně věříme, že se nám povede dohodnout takové parametry, že nebude třeba daně zvyšovat," dodal. 

Co rebelové žádají

Revoltující poslanci ODS už dříve navrhli, aby v příštím roce nerostl počet státních zaměstnanců o 1400, jak to plánuje vláda.

Hovoří také o změnách v nákupu služeb pro státní úřady, úsporách v administrativě a v provozních výdajích státu.

Chtějí rovněž státní dluh snížit dalšími privatizacemi státního majetku.

Na večerní jednání pracovní skupiny chtějí zástupci "rebelů" mluvit o hospodaření s budovami, v nichž jsou úřady. "Je zajímavé, že skoro ve 30 procentech objektů jsme v komerčních prostorách, kde jsme za vysoké nájemné," uvedl exministr zemědělství Ivan Fuksa.

Předchozí pokus vlády prosadit soubor daňových a dalších změn skončil neúspěchem. Předlohu vetoval Senát a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se část poslanců ODS postavila proti. Vláda proto vzápětí předložila balíček znovu a spojila s ním svou důvěru.

Balíček zvyšuje DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššímu příjmy, omezuje výdajové paušály živnostníků a ruší slevu na dani u pracujících důchodců. Podle vlády má přinést asi 25 miliard korun. Na zvýšení daně z přidané hodnoty z toho připadá asi 16 miliard korun.