Kauza kolem Marka Dalíka, kterého zadržela policie kvůli podezření, že si řekl o úplatek v řádech milionů eur, zaujala i zahraniční média. Nejvíce se případu vlivného lobbisty a vůbec korupci v Česku věnují v sousedním Německu a na Slovensku.

Slovenský deník Pravda.sk se zaměřil na úzké vazby Dalíka s expremiérem Mirkem Topolánkem v článku Topolánkův stín je ve stínu vězení. "Dnes už legendární výrok 'S tebou stojím a padám,' charakterizuje, jaký vztah měl tehdejší premiér s člověkem, který byl oficiálně jeho poradcem," píše deník. List nezapomněl zmínit ani propírané prázdniny v Toskánsku.

"Sehraná dvojice Topolánek – Dalík spolu byla i na dovolené. ODS tak následně musela veřejnosti vysvětlovat, proč šéf strany odpočíval nejen ve společnosti Dalíka, ale i dalších lobbistů nebo šéfa ČEZ Martina Romana," komentuje Pravda.

Další slovenský deník SME jde ve svém článku o něco hlouběji a připomíná, že se v Česku za poslední dobu "utrhla lavina", čímž míří na vyšetřování celé řady korupčních kauz.

"Není pomalu týden, který by neozdobil další vysoký politik, státní úředník či lobbista v policejní cele," napsal  bratislavský list Sme.

List nicméně překvapuje, že je Dalík stíhán nikoliv za trestný čin korupce, ale podvodu, což si vykládá tím, že neumí dokázat propojení na Topolánka. "S představou, že Dalík "jen" využil své pozice důvěrníka, aby si nahrabal, se však těžko smiřuje. Už jen proto, že Pandury nejsou zdaleka jediná kauza, ve které se objevil," píše dále a připomíná další korupční kauzy poslední doby a nebojí se českou politickou scénu označit za "bizarní obraz".

"Česko se začíná podobat Itálii z počátku devadesátých let, kdy se soudci 'vzbouřili' a do vězení putovaly stovky politiků," připomíná SME.

Pozadí dalších korupčních kauz se už minulý týden v reakci na zatčení náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku věnoval také rakouský deník Die Presse. Spíše než úplatkům a spletitosti jednotlivých korupčních kauz, které v poslední době vyplouvají na povrch, se ale věnoval českému korupčnímu prostředí obecně. Presse tak připomíná zatčení poslance Davida Ratha nebo „bezedný“ pražský tunel Blanka. Část viny za současný stav přikládá české společnosti.

"Transparency International řadí Českou republiku mezi jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí v Evropě. Devět českých ministrů muselo loni odstoupit kvůli zaujatosti nebo korupční aféře, policie zatkla náměstka ministra práce přímo v budově úřadu. Demokracie se musí učit," píše Die Presse.

Pro Rakousko jsou české armádní zakázky zajímavé i proto, že do další kauzy - kolem stíhaček Gripen - je zatažený také kontroverzní rakouský lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly.

Ten při jednom z jednání při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen během roku 2001 údajně s účastníky schůzky hovořil o "pravděpodobné částce", pokud Maďarsko, Česko a Rakousko Gripeny koupí.

Případ Marka Dalíka neunikl ani pozornosti serveru amerického listu Chicago Tribune. I ten připomíná jméno Vlasty Parkanové obviněné v kauze kolem letounů CASA nebo exhejtmana Ratha.

"Korupce mezi politiky je hlavním tématem v této středoevropské zemi a citelně snížila popularitu hlavních politických stran," konstatuje deník. Připomíná, že na samotném odhalování kauz mají vliv změny na státním zastupitelství.

Související