Prezident Mauritánie Muhammad uld Abdal Azíz byl podle místní vlády v sobotu omylem postřelen. Vládní mluvčí uvedl, že prezident byl lehce zraněn při střelbě vojenské hlídky, která nepoznala jeho konvoj. Původně ale rozhlas hlásil, že prezident vyvázl z pokusu o atentát.

"Prezidentův konvoj byl zasažen střelbou mauritánské hlídky, která tento konvoj nepoznala," řekl vládní mluvčí ve státní televizi. "Prezident byl postřelen, je však zraněn lehce a jeho život není ohrožen," dodal.

Podle pozdějších informací se ovšem uld Abdal Azíz podrobil ve vojenské nemocnici v Nuakšottu chirurgickému zákroku. Zdravotnický zdroj citovaný agenturou Reuters řekl, že prezident byl zasažen do břicha, byl operován a jeho stav je stabilizovaný.

"Mauritánský lid může být klidný. Prezidentovi se vede dobře. U nemocnice vystoupil z automobilu bez pomoci," tvrdil vládní mluvčí. K nemocnici přišlo několik set lidí a celou budovu obklíčily bezpečnostní jednotky.

Byl to omyl, potvrdil prezident

Prezident byl v neděli k dalšímu ošetření převezen do Francie. Předtím vystoupil v televizi a ujistil občany, že chirurgický zákrok dopadl dobře. "Chci tímto občany Mauritánie uklidnit. Sobotní operace byla úspěšná díky lékařům, kteří ji provedli. Chci ujistit, že jsem zdráv a že šlo o omyl jedné armádní jednotky. Přihodil se na nezpevněné cestě u Tweily," řekl prezident před kamerou. Tweila leží asi 40 kilometrů od hlavního města.

Prezident hovořil z lůžka, na němž ležel přikrytý. Vypadal bledý, ale hovořil nezměněným hlasem. Vedle stál premiér Mulája uld Muhammad Laghdaf, další představitelé vlády a také armády.

Letadlo odstartovalo z Nuakšottu do Paříže v půl dvanácté našeho času. Mauritánské bezpečnostní zdroje tvrdí, že prezidentovi bude ve Francii poskytnuta "doplňková léčba".

CNN: Ozbrojenci mířili vědomě a pak uprchli

Stanice CNN stále nevylučuje jinou verzi incidentu: opírá se o svědky, podle nichž prezident vyvázl z pokusu o atentát. Stříleli prý neznámí ozbrojenci, kteří pak uprchli. Tito svědci tvrdí, že střelci vědomě mířili na uld Abdal Azíze, který se právě vracel do metropole ze své venkovské rezidence.

Uld Abdal Azíz se dostal k moci v roce 2008 po nekrvavém státním převratu nejdříve jako šéf junty. Předtím byl velitelem stráže svrženého prezidenta Sídího uld Šajcha Abdalláhiho. O rok později byl zvolen v prezidentských volbách.

Mauritánie leží v severozápadní Africe na pobřeží Atlantského oceánu. V zemi, která má za sebou roky politické nestability, žijí zhruba tři miliony lidí.

Související