Ze srdce severokorejské metropole Pchjongjangu v tichosti zmizely obrovské portréty Marxe a Lenina, upozornil v pondělí ruský list Kommersant s odkazem na jihokorejská média. Na hlavním náměstí byly podobizny přes padesát let, spolu s obřím portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena.

"V nejlepších tradicích režimu, který zásadně nikdy nic nekomentuje, se událost odehrála bleskově a bez jakéhokoli vysvětlení," konstatuje ruský list. Jako první překvapivé zjištění oznámila jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na čerstvě pořízené snímky z náměstí Kim Ir-sena. Průčelí budovy ministerstva zahraničního obchodu KLDR je na nich očividně zbaveno portrétů zakladatelů komunistického hnutí.

Zmizení Marxe a Lenina může být podle Kommersantu považováno za další nepřímý signál přeměn, jimiž Severní Korea prochází pod vedením devětadvacetiletého Kim Čong-una. Nový šéf stalinistického státu se objevuje na veřejnosti častěji než jeho předchůdci, na ulicích neformálně debatuje s lidmi. Poodhalil dokonce tajemství svého privátního života, když publikoval informace o svém sňatku a nechal se vyfotografovat se svou ženou.

Partajní "orloj" na hlavním náměstí prošel už dříve nečekanou změnou, když obrázek zachmuřeného zakladatele státu Kim Ir-sena nahradil nový portrét, na němž se komunistický diktátor usmívá.

 

Zmizení Marxe a Lenina je ale označováno za překvapivější, tím spíš, že oba ideologové přečkali bez úhony 80. léta minulého století. Tehdy ideologii marxismu-leninismu v oficiálních materiálech Korejské strany práce nahradily Kim Ir-senovy svérázné "ideje čučche". Učení, jež je směsicí komunismu, krajního nacionalismu a ekonomické soběstačnosti, se pak stalo základní stranickou doktrínou.