Sociální síť Twitter poprvé v historii zablokovala jeden z účtů svých uživatelů. Využívala ho totiž ilegální skupina německých neonacistů, informoval ve čtvrtek právní poradce Twitteru Alex Macgillivray na svém účtu @amac. Twitter účet @hannoverticker zablokoval na žádost německé policie.

"V lednu jsme oznámili, že máme schopnost blokovat obsahy. Toho jsme poprvé využili u skupiny, která je v Německu pokládána za ilegální," oznámil Macgillivray.

Sdělení neonacistické organizace Besseres Hannover (Lepší Hannover), která byla v Německu postavena mimo zákon, byla podle serveru BBC znepřístupněna pouze uživatelům Twitteru v Německu. Lidé v ostatních zemích světa si je mohou nadále číst.

Jde o první případ, kdy Twitter v nějaké zemi uplatnil ustanovení o možnosti cenzurovat obsah "tweetů" v konkrétní zemi. Tato politika umožňuje blokovat závadný obsah, pokud porušuje zákony toho kterého státu.

 

Macgillivray zdůraznil, že Twitter nikdy nechtěl cenzurovat obsah, ale je dobře, že k tomu má "nástroje umožňující to dělat v omezené míře a transparentně". Právník rovněž do svého vysvětlení vložil link na dopis, v němž německá policie žádá uzavření účtu.

Policie v žádosti vysvětluje, že Besseres Hannover je rozpuštěná organizace, jejíž majetek byl zabaven. Okamžitě proto mají být zablokovány také všechny její účty na sociálních sítích.

Související