Barma by mohla ukrývat třikrát až čtyřikrát větší počet letadel Spitfire, než kolik existuje stávajících modelů ještě schopných letu, informovala ve čtvrtek agentura AP. Barmská vláda podepsala tento týden dohodu s britským farmářem a podnikatelem Davidem J. Cundallem, který je velkým obdivovatelem starých strojů, a jeho místní partnerskou firmou.

Cundall letos oznámil, že v Barmě lokalizoval dvacítku zmíněných letadel, která proslula především v bitvě o Británii za druhé světové války ve službách královského letectva.

Dnes vysloužilý barmský profesor geologie Su Tein, který od roku 1999 pomáhá při hledání těchto strojů, vyjádřil přesvědčení, že na různých místech někdejší britské kolonie Barmy bylo uloženo kolem 140 stíhacích letounů Spitfire.

Podle Su Teina Britové dopravili Spitfiry z továrny v Castle Bromwichi nedaleko Birminghamu do Barmy na sklonku války, aby mohly být případně použity proti Japonsku, což se ovšem vzhledem k japonské kapitulaci v roce 1945 nestalo. Uložení strojů pod zem mělo podle všeho zabránit tomu, aby padly do rukou nepřátel.

Dobrý stav letadel potvrdila sonda

Zakopáním letadel, údajně přímo v přepravních bednách, byla pověřena americká armáda, uvedl Su. Cundall prý vyzpovídal nejméně 1000 válečných veteránů, převážně ze Spojených států, aby získal informace o osudu letounů Spitfire Mk. XIV, které byly poháněny motorem Rolls-Royce Griffon. Jednomístné bojové letouny jsou 9,14 metru dlouhé s rozpětím křídel 11,3 metru.

Stíhačky byly údajně uloženy do země chráněné proti rozkladu a jejich dobrý stav Cundallovi potvrdila sonda, kterou byla do bedny s letounem na jednom z utajovaných míst spuštěna kamera.

Pátrání po stíhačkách bylo zahájeno v roce 2009 s využitím magnetometrů a georadaru, ale čelilo řadě obtíží. Nová dohoda počítá s odhalením 60 letadel v první fázi: 36 z nich v Mingaladonu, který se nachází poblíž stávající letecké základny a mezinárodního letiště v největším barmském městě Rangúnu, 18 v Myisťině v Kačjinském státě na severu země a šesti v Meittchile v centrální Barmě. Zbytek strojů má být vyzdvižen v druhé fázi realizace projektu. Celá operace prý potrvá dva roky.

Barma by měla dostat polovinu nalezených letounů plus jeden stroj pro vystavení v muzeu. Ostatní si rozdělí Cundall a jeho partnerská barmská firma. Britský premiér David Cameron otevřel cestu k podpisu dohody při návštěvě barmského prezidenta Theina Seina v dubnu.

Stíhačka za 2,5 milionu dolarů

Cundall sdělil, že jeho pátrání po letadlech zahrnovalo 12 cest do Barmy a vyšlo ho doposud na 210 tisíc dolarů. "Spitfiry jsou nádherná letadla a neměly by shnít v cizí půdě. Zachránily nám krk v bitvě o Británii a měly by být zachovány," řekl Cundall.

Británie vyrobila přes 20 tisíc stíhaček Spitfire, po skončení války ale podle Cundalla ztratily veškerou hodnotu. "V roce 1945 jich byla hromada. Začínaly se prosazovat tryskáče. O Spitfiry neměl nikdo zájem. Mnohé z nich byly jednoduše shozeny z letadlových lodí do moře," uvedl Cundall.

V současnosti jsou ovšem funkční stroje Spitfire vzácné, zbývají jich již jen desítky, a u sběratelů se těší velké popularitě. V roce 2009 byl jeden z nich prodán britskou aukční síní Bonhams za více než 2,5 milionu dolarů.

"Doufáme, že mnohá z těchto letadel budou znovu zdobit nebe nad Británií, a jak bylo řečeno, některá budou vystavena zde v Barmě," uvedl mluvčí britského velvyslanectví.

Barma byla od roku 1962 pod vládou junty. Prezident Tein Sein a jeho vláda zahájili proces reforem, který umožnil výrazné zlepšení vztahů se západními zeměmi.

Související