Rusko už brzy zruší část omezení dovozu českého tvrdého alkoholu. Přislíbil to podle zpráv médií hlavní hygienik Gennadij Oniščenko, který zákaz minulý měsíc vyhlásil. Časový horizont neupřesnil a jeho mluvčí zatím nebyl k dispozici. Ze všeho nejdříve chce ovšem ruská strana dostat podrobnosti o nejnovějším nálezu metylalkoholu v Česku.

"V současnosti vedeme jednání. Jestli nás upřesněné stanovisko (české strany) uspokojí, posuneme se směrem k otevření trhu," citovala dnes Oniščenkova slova rozhlasová stanice Majak.

Připomněla, že česká strana již oficiálně a dopodrobna informovala Oniščenkův úřad o likvidaci výroby padělaného alkoholu a o opatřeních k zajištění bezpečnosti na trhu. Mezitím však vysvitlo, že metanolová aféra pokračuje.

"Jediné, co nám dnes neumožňuje přijmout konečné rozhodnutí o otevření trhu, jsou nové zprávy o tom, že se v Česku našlo více než 3000 litrů nebezpečného alkoholu. Mysleli jsme, že vše už mají pod kontrolou a vše zkonfiskovali. Ukázalo se však, že našli ještě více než 3000 litrů," dodal Oniščenko.

Rusko mělo zkreslené informace

O zrušení zákazu dovozu českého tvrdého alkoholu jednal s Oniščenkem v Moskvě minulý týden český ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj měla ruská strana zkreslené informace, a tak slíbil dodat podrobnou oficiální zprávu, od které si sliboval následné zrušení zákazu. Mezitím však policie ve zlínském skladu českého distributora Likérky Drak našla 7600 lahví Tuzemáku o obsahu 0,42 litru s 50 procenty metylakoholu, což by postačovalo k smrti tisíců lidí.

Ruské úřady 21. září zakázaly dovoz tvrdého alkoholu z Česka. Tento krok následoval poté, co se v Česku vyskytly smrtelné případy otravy metanolem. Později zákaz rozšířily i na prodej českých lihovin vyrobených mezi letošním 1. lednem a 26. zářím.

Do Ruska se dováží především Becherovka, Fernet a Absint. Podle dostupných údajů je ale objem dovážených českých lihovin v ruských měřítcích zanedbatelný, za osm měsíců představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž lví podíl připadal na Becherovku.

Alkohol z Draku sledují i Slováci

České lihoviny se sledují i na Slovensku, kde se zaměřili na kontroly lahví z likérky Drak, jejíhož jednatele Pavla Čanigu obvinila česká policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Na rozdíl od Česka ale slovenské úřady neplánují zakázat prodej nápojů tohoto výrobce, lihoviny s nadměrným obsahem jedovatého metanolu totiž v obchodní síti nenašli.

"Jsme zaměřeni hlavně na tohoto výrobce. Zatím neuvažujeme o zákazu. Jakmile zjistíme byť jen jedno balení s metanolem, tak uděláme podobné opatření jako v Česku," řekl v pátek ředitel slovenské státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš.

 Jednatel Likérky Drak nedávno uvedl, že 50 až 60 procent výroby firmy směřuje na slovenský trh, kde je společnost prý čtvrtým největším distributorem lihovin.

Slovensko po sérii úmrtí na otravu metanolem v Česku zakázalo v září na tři týdny dovoz a prodej českých lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent. Opatření zrušilo minulý týden, k zákazníkům se bez dodatečných formalit může dostat český alkohol vyrobený pouze do konce minulého roku.

Související