Finskou loď, která převážela převážně západní propalestinské aktivisty a humanitární pomoc k pásmu Gazy, zastavilo v sobotu izraelské vojenské námořnictvo.

Uvedla to mluvčí plavby a potvrdila izraelská armáda s tím, že lodi nařídila plout do přístavu Ašdod na jihu židovského státu.

Posádka chtěla obyvatelům Gazy předat učebnice a další školní pomůcky, zdravotní potřeby a stavební materiál. Tel Aviv ale už dříve finskou vládu varoval, že zasáhne, pokud se trojstěžník Estelle z roku 1922 pokusí s třicítkou aktivistů na palubě narušit Izraelem nařízenou námořní blokádu Gazy.

Mluvčí finského ministerstva Risto Piipponen požádal Izrael o zdrženlivost; upozornil, že loď není vojenská a že její pasažéři jsou civilisté.

"Estelle se ráno stala terčem útoku. Právě mi to telefonicky sdělili z lodi," řekla Victoria Strandová, mluvčí hnutí Loď pro Gazu se sídlem ve Švédsku.

Podle izraelské armády se vše obešlo zatím bez násilí a nikdo nebyl zraněn. "Loď byla zadržena a prohlédnuta. K násilí nedošlo. Vojáci vstoupili na palubu a převzali nad lodí kontrolu. Cestující nekladli odpor," prohlásila mluvčí izraelské armády.

Estelle vyplula 7. října z Neapole, její pasažéři jsou z Kanady, USA, Norska, Švédska, USA a Izraele. Cesta měla trvat zhruba dva týdny.

Izrael zavedl blokádu pásma Gazy v roce 2007, kdy se vlády nad pásmem ujal radikální Hamás, který má ve svém programu boj právě proti Izraeli. Palestinci, kterých žije v pásmu 1,6 milionu, považují blokádu za nespravedlivý kolektivní trest za násilí skupiny islámských radikálů.

 

Pozemní blokáda se zmírnila před dvěma lety

Před dvěma lety zasáhli Izraelci nekompromisně proti tureckému plavidlu Mavi Marmara, které bylo součástí flotily plující ke Gaze s humanitárním nákladem. Akci izraelského speciálního komanda tehdy nepřežilo devět tureckých aktivistů. Izraelský zásah vyvolal ve světě ostrou kritiku a vedl ke zhoršení izraelsko-tureckých vztahů. Tel Aviv posléze zmírnil pozemní blokádu pásma, tu námořní ale stále udržuje. Důvodem je obava z vyzbrojování Hamásu právě dodávkami po moři.

Podobně postupoval Izrael i v případě dalších flotil, které se vypravily ke Gaze s humanitárním nákladem. Dokud byla plavidla v mezinárodních vodách, upozornil kapitána, že se blíží k zóně, na niž se vztahuje blokáda, a žádal o změnu kursu. Plavidla měla možnost vyložit náklad určený Palestincům například v Egyptě a odtud ho dovézt do pásma pozemní cestou. Pokud posádky nereagovaly, zabránilo izraelské námořnictvo lodi pokračovat v plavbě a přinutilo ji doplout do izraelského přístavu Ašdod, kde byl náklad vyložen.

Související