Bývalý mluvčí svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v době libyjské revoluce roku 2011 byl v sobotu zatčen na kontrolním stanovišti ve městě Tarhúna jihovýchodně od metropole Tripolisu. Oznámil to podle agentury AFP úřad libyjského premiéra.

"Músu Ibráhíma zatkly síly libyjské vlády," stojí ve stručném vládním prohlášení předaném novinářům. "Je převážen do Tripolisu, kde bude předán příslušným úřadům, které ho začnou vyslýchat."

Zatčení "zločince" Músy Ibráhíma potvrdil na svém účtu na síti twitter i místopředseda vlády Mustafá abú Šagúr.

Už od sobotního rána se podle AFP začaly šířit pověsti o zatčení Ibráhíma a dvou dalších exponentů svrženého Kaddáfího režimu. Zadrženi byli údajně při pokusu uprchnout z města Baní Valíd, bývalé bašty Kaddáfího režimu, kde už přes dva týdny svádějí boje vládní jednotky s milicemi.

Ibráhímovo zatčení připadlo na první výročí konce občanské války v Libyi. Válka vypukla z protivládních protestů ve městě Benghází v polovině února, trvala bezmála devět měsíců a vyžádala si 25 až 30 tisíc mrtvých. Skončila zabitím dlouholetého libyjského vůdce Kaddáfího v Syrtě a vítězstvím povstalců, kteří s pomocí NATO dobyli celou zemi.

Související