Okolo zatčení Músá Ibráhíma, bývalého mluvčího svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, se šíří vlna nejasností. Na Facebooku se objevila nahrávka, na které hlas mluvčího zatčení popírá a tvrdí, že dokonce ani není v Libyi.

U nahrávky ale není jasné, zda je autentická. Ověřit se nepodařilo ani původní informace, podle kterých byl Ibráhím zatčen.

Záznam je datován k 20. říjnu 2012, což je přesně rok poté, co Kaddáfí zemřel. Podle agentury AP nejasnosti kolem zatčení dokládají, že se i Libye i rok po diktátorově smrti zmítá v chaosu.

Ibráhím pracoval jako mluvčí pro Kaddáfího v době libyjské revoluce v roce 2011. V sobotu libyjské úřady informovaly, že Ibráhím byl zatčen na kontrolním stanovišti ve městě Tarhúna jihovýchodně od metropole Tripolisu. Údajně měl být převezen do hlavního města, aby byl předán příslušným úřadům.

Poslední stoupenci ještě bojují

V poslední baště Kaddáfího stoupenců Baní Valídu mezitím nadále pokračují střety mezi vládními silami a ozbrojenými milicemi. Podle zdravotnických zdrojů si konflikt vyžádal jen za sobotu devět mrtvých a 120 zraněných.

Datum 20. října 2011 je považováno za konec občanské války v Libyi. Ta vypukla z protivládních protestů ve městě Benghází v polovině února loňského roku a trvala téměř devět měsíců. Za tu dobu zemřelo 25 až 30 tisíc lidí. Válku ukončilo až zabití dlouholetého libyjského vůdce Kaddáfího v Syrtě a vítězstvím povstalců, kteří s podporou NATO dobyli celou zemi.

 

Baní Valíd leží asi 140 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu a byl jedním z posledních bojišť loňského ozbrojeného povstání proti Kaddáfímu. Obyvatelé této pouštní lokality ale později vládní síly vypudili a stát od té doby podle agentury AP nemá nad městem kontrolu. Od středy do pátku tam přišlo při střetech o život 15 lidí a 80 bylo zraněno.