Letecká společnost Singapore Airlines ve středu oznámila, že už nebude létat na nejdelší trase světa. Kromě nonstop spojení mezi Singapurem a Newarkem v americkém státě New Jersey chce zrušit i jen o něco málo kratší let - ze Singapuru do Los Angeles.

Vzdálenost 15 345 kilometrů mezi Singapurem a Newarkem, ležícím nedaleko od města New York, Airbus A340-500s, který aerolinky k tomuto letu využívají, urazí za přibližně osmnáct hodin.

Ještě o další půl hodiny déle ale trvá další nonstop let - do Los Angeles. Přesto, že je trasa asi o dva a půl tisíce kilometrů kratší. I ten ale Singapore Airlines chtějí zrušit.

Let Singapur - Newark pravidelně funguje od roku 2004. Vedení aerolinek ale zjistilo, že jediný způsob, jak učinit spojení ziskovým, je prodej 98 zpátečních letenek v byznys třídě. Každou za osm tisíc dolarů (přes 153 tisíc korun), informuje agentura AP.

Singapore Airlines pět svých Airbusů A340-500s prodá zpátky výrobci. Zároveň si ale od něj objednává dalších pět strojů typu A380s a dokonce dvacítku letounů A350s.

Spojení s východním pobřeží Spojených států rušit nehodlá. Do New Yorku se bude létat jako doposud přes Frankfurt a do Los Angeles přes Tokio.

Po ukončení provozu se nejdelším komerčním letem světa stane spojení mezi Sydney a Dallasem, který provozuje společnost Qantas. Trasa měří téměř 13 700 kilometrů. Nejvíce času pak cestující stráví mezi Johannesburgem a Atlantou aerolinek Delta. Let trvá zhruba sedmnáct hodin.

Související