Přes tři miliony muslimů se shromáždily v saúdském pouštním údolí Míná, kde podle starodávného rituálu symbolicky kamenují Satana. Třídenní náboženský obřad, který je podle agentury AFP nejmasovější akcí na světě, začal v pátek a v sobotu vrcholí. Skutečný počet věřících shromážděných v údolí je podle místních ještě větší, protože do něj nejsou započtení místní Saúdové, kteří se rituálu účastní bez oficiálního povolení.

Muži, ženy a děti ve skupinách podle národností házejí oblázky na tři kamenné stély pod bedlivým dohledem tisíců policistů a členů civilní obrany. Někteří se hlasitě modlí, jiní skandují "Bůh je velký", další si k nevoli strážců pořádku okolí fotografují svými mobilními telefony. "Jak můžete kamenovat Satana a zároveň fotografovat?" napomíná pořádková služba neukázněné poutníky prostřednictvím megafonů.

Stély, nacházející se mezi údolím Míná a Mekkou, jsou symbolem Satana a hříchů. Při rituálu kamenování v minulosti umírali lidé, protože se vytvářely zácpy. Úřady proto poutní místo upravily tak, aby byl tok věřících bezpečnější a pohodlnější. Na pořádek podle agentury AFP v sobotu dohlíželo 168 000 uniformovaných policistů a příslušníků saúdské domobrany.

 

Po obřadu kamenování by měli poutníci obětovat zvíře, většinou ovci, jako připomínku příběhu Ibráhíma (biblického Abraháma), ochotného obětovat syna jako důkaz své víry v Boha. Nakonec ale díky Božímu zásahu obětoval právě ovci.

Po obřadu se poutníci vrátí do Mekky, kde podobně jako na začátku pouti sedmkrát obejdou svatyni Kaabu. Poprvé od zahájení pouti se budou moci oholit a ostříhat si vlasy, čímž vystoupí ze stavu zasvěcení. Za záslužné se považuje napít se před odjezdem z Mekky vody z posvátné studny Zamzam a vykonat potom cestu k Mohamedově hrobu do Medíny.