Ministerstvo financí tento týden vyplatilo stavebním spořitelnám většinu zbylé státní podporu za loňský rok. Jde o zhruba 5,2 miliardy korun, které MF původně nevyplatilo díky padesátiprocentní srážkové dani. Tu ovšem Ústavní soud na konci dubna zrušil. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Peníze následně připíšou spořitelny na účty klientů.

V dubnu MF již vyplatilo 5,25 miliardy korun na podpoře stavebního spoření. V květnu tedy poslalo MF dalších zhruba 5,25 miliardy korun. V červenci pak spořitelny dávají MF dodatečná vyúčtování, na základě kterých by MF mělo vyplatit dalších 600 až 800 milionů korun.

"Udělali jsme to nejrychleji, jak to bylo možné. Chceme, aby klienti měli své peníze co nejdříve na účtech," uvedl Jakob.

Ústavní soud na konci dubna kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Vládní novela snižovala státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle Ústavního soudu protiústavní.

Ministr financí Miroslav Kalousek již na středeční jednání vlády předložil totožný zákon měnící systém stavebního spoření. Kromě padesátiprocentní srážkové daně ponechal v zákoně všechna úsporná opatření. Jde o snížení státní podpory na maximálních 2000 korun a zdanění úroků ze stavebního spoření.

Stavební spořitelny mají měsíc na připsání státní podpory na účty klientů. Peníze se ovšem klientům úročí ode dne, kdy finanční ústavy peníze obdrží.

Státní podporu stavebního spoření nyní čerpá asi pět milionů Čechů, loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.