Velké islámské středisko, jehož součástí bude univerzita a mešita, postaví v afghánském hlavním městě Kábulu Saúdská Arábie.

O projektu informovala agentura AFP s odvoláním na afghánského ministra pro církevní záležitosti a pro pouť do Mekky (hadždž) Dajíula Hak Abida, podle nějž bude projekt "ohromný a unikátní".

Středisko s náklady odhadovanými na 100 milionů dolarů bude stát na kopci v centru Kábulu a pojme až 5000 studentů, upřesnil ministr. Pojmenované bude po saúdském králi Abdalláhovi ibn Abdal Azíz Saúdovi. Dohoda o stavbě byla podepsána minulý týden v Džiddě a stavba začne v příštím roce.

Mešita podobná Faisalově mešitě v pákistánském hlavním městě Islámábádu, kterou postavila v 80. letech minulého století rovněž Saúdská Arábie, pojme až 15 tisíc věřících najednou.

Saúdská Arábie byla jednou z pouze tří zemí – spolu s Pákistánem a Spojenými arabskými emiráty – které uznaly vládu radikálního hnutí Tálibán v Afghánistánu v letech 1996 až 2001.

Režim Tálibánu byl svržen při invazi koaličních sil vedených Spojenými státy krátce po teroristických útocích 11. září 2001 na New York a Washington.

USA svrhly Tálibán kvůli podpoře teroristické sítě Al-Káida a jejího vůdce Usámu bin Ládina, který útoky připravil. Výsledkem je ale už 11 let trvající ozbrojený boj proti koaličním vojákům a prozápadní vládě.

V zemi stále působí kolem 100 tisíc zahraničních vojáků, kteří se snaží podporovat vládu prezidenta Hamída Karzáího, ale všechny složky se mají stáhnout do konce roku 2014.

Související