Banka zablokovala majetek bývalého moderátora BBC Jimmyho Savilea. Konto zmrazila v souvislosti se sexuální aférou, kterou v současnosti vyšetřuje britská policie.

Podle listu Financial Times zablokovala NatWest Bank, která je vykonavatelem Savileovy závěti a spravuje jmění, jež po loni zemřelém moderátorovi zůstalo, dědictví v hodnotě 4,3 milionu liber (asi 132,5 milionu korun).

Banka tak zareagovala na množství obvinění a nároků na odškodnění, které se po vypuknutí Savileova skandálu objevily. Policie v současnosti vyšetřuje zhruba tři stovky případů sexuálního obtěžování, jichž se Savile údajně dopustil.

Savile ve své poslední vůli, kterou sepsal v roce 2006, rozdělil svou pozůstalost mezi 26 dědiců. Podstatnou část věnoval své charitativní nadaci, jejíž jmění nyní banka spravuje.

Dědic: Nepředpokládám, že bych z majetku něco dostal

Zbytek dědictví obsahuje například jeho proslulé zlaté prsteny, které odkázal svému synovci, nebo společnou fotografii se skupinou Beatles, kterou měla dostat jeho neteř.

Nyní může část majetku padnout na odškodnění pro Savileovy oběti, pokud se jeho provinění prokážou. Jeden z dědiců Financial Times řekl, že byl o obstavení majetku informován a nepředpokládá, že by ještě někdy něco dostal.

Extravagantní moderátor údajně obtěžoval mladé dívky či chlapce, k nimž se dostával prostřednictvím dětského pořadu, který v BBC moderoval, ale také ty, které potkával na řadě dětských charitativních akcí, jež pravidelně podporoval.

Skandál zasahuje také trojici britských nemocnic, kde údajně našel Savile řadu dalších obětí.

Související