Nad českým premiérem Petrem Nečasem se stahují zlověstné mraky: bojuje o přežití, když čelí existenční hrozbě ve vlastní straně. Na svém blogu to napsal britský týdeník The Economist. Podle listu není náhoda, že se prezident Václav Klaus před koncem svého funkčního období postavil za rebely v ODS.

Nečasova ODS pořádá stranický kongres a šest stranických rebelů se zdá být odhodláno zlikvidovat zvýšení daní.

Premiér vypadá, že je připraven v případě potřeby jako kapitán opustit potápějící se loď, když chce spojit tyto návrhy s hlasováním o důvěře, píše týdeník.

Skandály a zhroucení jedné ze tří koaličních stran pomalu zbavily Nečase pohodlné většiny 118 poslanců. Povstalci, jejichž mocným spojencem je prezident Václav Klaus, tvrdí, že jsou proti zvýšení daní z ideologických důvodů, ale většina lidí v tom vidí jen tradiční boj o moc.

Utahování opasků je nepopulární i v nejlepších časech, píše The Economist. I když Češi mají přirozený sklon ke skepsi, když přijde na politiku, tak se jejich nálada stále zhoršuje. Jeden říjnový průzkum zjistil, že 69 procent lidí má každý měsíc problémy vyjít, což je o devět procent více, než před rokem a zatím nejhorší výsledek od začátku tohoto průzkumu před deseti lety.

A tento týden průzkum londýnského institutu Legatum zaznamenal pokles kvality českého ekonomického prostředí, zatímco vyhlídky Slovenska se zlepšily.

Takové studie jsou mimořádně špatnou zprávou pro Nečase a český pravý střed, který v posledních letech vládl na celostátní úrovni a prezentoval se jako odpovědný správce ekonomiky. Charakteristickým znakem této mantry je kontrola deficitů. I když si česká vláda půjčuje rekordně levně, návrh na zvyšování daní přichází v době, kdy růst zaostává za očekáváním a poškozuje státní pokladnu.

Podle The Economist může mít kongres ODS nejrůznější výsledky. Frakce se mohou nějak dohodnout, nejspíš čachrováním s funkcemi a dotacemi. Nebo Nečas a jeho nepopulární vláda uvolní cestu předčasným volbám.

Nebo Nečas odstoupí, ale ODS poslepuje vedení, které bude pokračovat v koalici. To by bylo zřejmě nejhorší z hlediska nálady veřejnosti, protože by to podpořilo dojem, že politika je zcela izolovaná od voličů.

Výhodnější předčasné volby

Nic neukazuje na to, že by na to koaliční partneři přistoupili. Mohli by dojít k závěru, že jsou pro ně výhodnější předčasné volby než spojení s tak zhoubnou politikou, píše týdeník.

Podle něj ale vše vypadá příznivě pro prezidenta Klause, který se "spojil s povstaleckou frakcí a jen málo lidí považuje takové načasování za náhodu".

"Klausovo druhé prezidentské období končí na jaře a je nepravděpodobné, že by tiše odjel do západu slunce. Mezi členy ODS má stále loajální příznivce a mnoho lidí považuje za nevyhnutelné, že se vrátí uprostřed takového chaosu jako vlivný parlamentní hráč," uzavřel britský týdeník.