Systém amerických prezidentských voleb se výrazně liší od většiny hlasování, které český volič zná. Někdy není snadné se v systému zorientovat – prezidenta vybírají občané, přesto je volba nepřímá, může nastat rovnost hlasů a kandidáti celou kampaň podřizují volební matematice.

Voliči, volitelé a magické číslo 270

I když se tak na první pohled zdá, prezident se ve Spojených státech nevolí přímo. O hlavě státu oficiálně rozhoduje sbor volitelů, ne přímo občan – ten v úterní volbě pouze vybírá zástupce, který za něj v prosinci fakticky zvolí upřednostňovaného prezidentského kandidáta.

Sbor volitelů má celkem 538 členů a pro zvolení tak budoucí prezident musí získat hlasy minimálně 270 z nich.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.