Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov skončil ve funkci. Úřadu ho zbavil ruský prezident Vladimir Putin, dva týdny poté, co se na veřejnosti objevily informace o údajných podvodech provázejících prodej armádního majetku firmou Oboronservis. Tuto firmu řídí ministerstvo obrany a do loňského roku ji vedl právě Serďukov. Serďukova nahradí bývalý ministr pro mimořádné události a nynější gubernátor moskevské oblasti Sergej Šojgu.

Policie vyšetřuje firmu Oboronservis kvůli machinacím, které prý provázely prodej vojenských nemovitostí a pozemků soukromníkům. Serďukov přitom až do loňského roku stál v čele představenstva firmy. Mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin podle agentury AP prohlásil, že Serďukov bude v případu vyslýchán, pokud to bude nutné.

Oboronservis podle vyšetřovatelů prodával pod cenou nejlepší nemovitosti, pozemky a akcie, které spříznění klienti kupovali za peníze ukradené z armádního rozpočtu. Vyšetřovatelé zatím vyčíslili škodu ve výši tří miliard rublů (zhruba 1,85 miliardy korun) a zahájili pět trestních stíhání.

Podle někdejšího mluvčího ministerstva obrany a nyní komentátora listu Komsomolskaja pravda Viktora Barance se případy korupce na ministerstvu objevovaly několik let. Po vypuknutí nejnovější aféry Baranec tvrdil, že machinace se odehrávaly pod vedením ministra, který byl ve funkci od roku 2007, a že do nich byly zapleteny hlavně Serďukovovy spolupracovnice, které si přivedl na ministerstvo z daňové policie, kde předtím pracoval.

"Vzhledem k situaci, která panuje na ministerstvu obrany, je potřeba vytvořit podmínky pro vyšetřování. Rozhodl jsem se proto Serďukova odvolat," citovala Putina agentura ITAR-TASS.

Prezident se v úterý se Šojguem sešel a řekl, že nový ministr by měl být "člověk, který bude pokračovat ve všech úspěších dosažených při dynamickém rozvoji ozbrojených sil, bude spravovat armádní zakázky a realizovat již existující grandiózní plány".

Sedmapadesátiletý Šojgu není ve vysoké politice nováčkem. Než se stal v květnu gubernátorem moskevské oblasti, působil od začátku devadesátých let jako ministr mimořádných událostí a mimo jiné díky své osobní účasti při likvidaci následků nejrůznějších katastrof si získal značnou popularitu.

Související