Znovuzvolený Barack Obama koncem měsíce odletí na několikadenní cestu po Asii. Ve dnech 17. až 20. listopadu navštíví Barmu a Kambodžu a stane se tak vůbec prvním americkým prezidentem, který se do těchto zemí vypraví. Podle informací Bílého domu se zastaví také v Thajsku.

Obamova návštěva Barmy, během níž se setká s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij i prezidentem Theinem Seinem, bude vyvrcholením obratu ve vzájemných vztazích obou zemí.

Obamova cesta má ale i geopolitický podtext. Barmu na mezinárodním poli vždy ochraňovala Čína a teď, když se země po pěti desítkách let v izolaci otevírá západnímu světu, se Bílý dům snaží v regionu posílit své pozice.

Po zahájení demokratických reforem v roce 2010 a propouštění politických vězňů Spojené státy odvolaly uvalené sankce. V září na americké půdě také přivítaly právě nejznámější barmskou disidentku Su Ťij, která navštívila i Obamu.

"Je to neuvěřitelně citlivý proces, který je stále ještě na úplném začátku," komentuje situaci Tom Malinowski šéf washingtonské pobočky Human Rights Watch v rozhovoru pro New York Times.

V Kambodži, kterou USA bombardovaly během vietnamské války v 70. letech minulého století, se Obama zúčastní summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Související