Generální ředitel BBC George Entwistle v sobotu odstoupil ze své funkce po kontroverzi kolem televizního pořadu, který nepravdivě obvinil bývalého konzervativního politika ze zneužívání dětí.

BBC byla nedávno kritizována i kvůli přístupu k aféře kolem údajné pedofilie jejího někdejšího moderátora Jimmyho Savilea.

Prestižní zpravodajský pořad BBC Newsnight minulý týden odvysílal reportáž o údajném zneužívání dětí v dětských domovech ve Walesu v 70. a 80. letech, která nepřímo, a jak se později ukázalo nepravdivě, obvinila tehdejšího konzervativního politika Alistaira McAlpinea.

Entwistle se již jménem BBC v pátek omluvil a nechal zastavit všechny investigativní reportáže Newsnightu. V sobotu se po rostoucím pobouření rozhodl rezignovat.

"Vzhledem k tomu, že generální ředitel je také šéfredaktorem a v konečné instanci je odpovědný za veškerý obsah vysílání ... rozhodl jsem se, že čestným řešením je odstoupit z funkce," řekl Entwistle, který do funkce nastoupil teprve v polovině září.

"Zcela výjimečné události posledních několika týdnů mě dovedly k závěru, že by BBC měla mít nového šéfa," dodal a označil reportáž ze nepřijatelnou žurnalistiku.

Podobně se vyjádřil předseda správní rady veřejnoprávní BBC Chris Patten, podle něhož šlo o ukázku "mizerného" novinářství.

 

"Je to bezpochyby jeden z nejsmutnějších dnů mého veřejného života," řekl Patten. Oznámil, že úřadujícím generálním ředitelem bude Tim Davie, dosavadní ředitel rozhlasového a hudebního vysílání.

Zneužívání přímo v BBC

Pro jednu z nejprestižnějších stanic na světě to je nejhorší krize posledních let. Začala v říjnu aférou kolem Savilea, který zemřel před rokem ve věku 84 let a patřil k nejznámějším televizním celebritám v Británii.

BBC uškodily nejen zločiny, které mu jsou připisované. Především se ale ukázalo, že vedení opět Newsnightu loni v prosinci náhle zrušilo vysílání reportáže o Savileově údajné pedofilii, která byla skoro hotová.

Poté, co televize ITV začátkem října odvysílala pořad, v němž řada svědkyň Savilea obvinila ze sexuálního zneužívání, propukl skandál. Savile údajně zneužíval nezletilé desítky let v ateliérech BBC, ale i v nemocnicích a dětských domovech.

 

Křivé obvinění a omluva

Minulý týden pak řekl Steven Messham, který byl jako dítě jednou z obětí zneužívání v dětských domovech ve Walesu, reportérům Newsnight, že ho zneužil i Alistair McAlpine.

Newsnight jeho jméno v reportáži nezveřejnil, uvedl pouze, že šlo o politika éry Margaret Thatcherové.

Na internetu se ale rychle objevilo množství spekulací, že šlo o nynějšího člena Sněmovny lordů McAlpinea. Ten pak ve čtvrtek vydal prohlášení, že jde o smyšlené a nactiutrhačné obvinění a jeho advokát pohrozil BBC soudní žalobou.

Vedle BBC se McAlpineovi v pátek omluvil i Messham. Svůj omyl vysvětlil tím, že mu policisté ukázali snímek muže, který ho údajně zneužil a řekli mu, že to je McAlpine.

Messham prý až v pátek viděl McAlpineovu fotografii a uvědomil si, že jde o někoho jiného.

Související