Zaměstnanec inspektorátu cizinecké policie Petr Ovsík pracoval na různých místech, tolik hodin za měsíc ale nikde dříve ještě neodpracoval. "Nebyl problém odpracovat 40 hodin v měsíci navíc. Přesčasy se dotýkaly každého. Ještě nikdy jsem nepracoval tolik hodin za měsíc v kuse," vysvětlil.

O směny v mimořádných případech se prý vůbec nejednalo. "U nás byly ty přesčasy většinou plánované dopředu jako běžné směny. Počítalo se s tím, že policisté tyto směny odslouží," dodal.

Zákon, který 150 hodin směn navíc v mimořádných událostech umožnil, platí od roku 2007. Od doby, kdy jej vedoucí orgány policie začaly zneužívat, sepsal sám Ovsík několik stížností.

"Já sám podával několik návrhů, zkoušel jsem to řešit i v institucích v rámci policie. Bohužel jsem se setkal jen s laxním přístupem a se snahou vše zamést pod stůl," řekl Ovsík a dodal, že funkcionáři hlídali, aby policista odpracoval jen 150 hodin přesčasů a nemuseli hodiny navíc vyplácet," uvedl.

Rodinný život je za zmíněných pracovních podmínek podle Ovsíka složitý a připustil, že je rád, že za takovýchto okolností rodinu nemá. "Já jsem na tom ještě docela dobře, protože bydlím poblíž Prahy a rodinu nemám. Ale většina mých kolegů dojíždí i 300 kilometrů, a když jim nařídí ze dne na den přesčas, nemají šanci se dostat domů," řekl Ovsík.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se