Nový premiér Bidzina Ivanišvili, který v říjnu vyhrál volby s koalicí Gruzínský sen, označil normalizaci válkou přerušených vztahů s Ruskem za jednu z priorit svého kabinetu. Už před volbami kvůli tomuto svému záměru čelil nařčením z proruských postojů. Ukazuje se ale, že pro narovnávání vztahů s velmocenským sousedem není Gruzie ochotná ustoupit ve všech ožehavých otázkách.

Zmocněnec gruzínské vlády pro Rusko Zurab Abašidze podle agentury Reuters řekl, že země nehodlá uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, které Rusko obsadilo v roce 2008.

"Nevzdáme se v klíčových otázkách. Nebudeme ani předstírat zdání spolupráce a pokroku," zdůraznil zmocněnec. Podle něj je pro Gruzii "nedotknutelná suverenita, nezávislost a svobodná vůle v zahraniční politice".

Podobně se k otázce staví také gruzínská ministryně zahraničí Maja Pandžikidzeová, která  nedávno prohlásila, že diplomatické styky může Gruzie obnovit až poté, co Rusko ukončí okupaci Jižní Osetie a Abcházie.

Abašidze chce při jednání s Moskvou například poukázat na gruzínskou podporu ruského vstupu do Světové obchodní organizace, do které se Rusko snažilo dostat 18 let. Na druhé straně by se prý mohlo hovořit o zrušení zákazu dovozu gruzínských potravin na ruský trh, který platí od roku 2006.

Tématem může být i gruzínský bojkot zimní olympiády v Soči v roce 2014. Ivanišvili sice nedávno neúčast, vyhlášenou za minulé vlády, odvolal, Abašidze nicméně poznamenal, že to bude záviset na výsledku jednání s Moskvou.

O obnovení diplomatických vztahů prý Abašidze bude uvažovat, jen pokud budou mít jednání nějaké reálné výsledky.

Související