Náklad grafitových válců použitelných v raketovém programu, které patrně pocházely ze Severní Koreje, byl v květnu objeven na palubě čínské lodi mířící do Sýrie. "Jednalo se pravděpodobně o porušení sankcí OSN," uvedla s odvoláním na diplomaty Rada bezpečnosti, kteří si nepřáli být jmenováni.

Náklad 445 válců deklarovaných jako olověné trubky zabavily jihokorejské úřady na palubě čínské lodi. Plavidlo zastavily úřady v jihokorejském přístavu Pusan. Náklad byl určený pro syrskou společnost Electric Parts.

Jihokorejští činitelé informovali výbor pro sankce vůči KLDR Rady bezpečnosti OSN o zabaveném nákladu 24. října, dodali diplomaté, podle nichž Čína nabídla pomoc při vyšetřování okolností kolem této zásilky.

"Zdá se, že válce byly určeny pro syrský raketový program," řekl jeden z diplomatů. "Čína nás ujistila, že prošetří to, co vypadá jako porušení sankcí OSN." Dodávku do Sýrie zařídila severokorejská obchodní společnost, upřesnili diplomaté.

Severní Korea nesmí dovážet ani vyvážet jadernou a raketovou technologii na základě sankcí Rady bezpečnosti OSN, které na ni byly uvaleny kvůli jaderným testům v roce 2006 a 2009. Existují také sankce USA a Evropské unie proti Sýrii, ale žádné zbrojní embargo OSN vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který vede 20 měsíců trvající boj proti opozici.

Související