Nově vzniklá koalice syrské opozice se domáhá mezinárodního uznání. Od zlepšení pozice na mezinárodním poli si slibuje zajištění silové převahy, tedy zbraní, skrze které by dokázala svrhnout režim diktátora Bašára Asada. Evropská unie ale zatím s podporou váhá. "EU zaujala k Sýrii tradiční vyčkávací postoj, nechce uznat organizaci, která se do měsíce rozpadne," říká arabista Šádí Shanaáh, kterého se iHNED.cz na diplomatickou situaci opoziční formace ptal.

Zástupci syrských opozičních skupin se sjednotili pod jednu zastřešující organizaci. Má zformování jednotně vystupující opozice reálný dopad na dění v Sýrii?

Skutečně jednotná zastřešující organizace, která by dostatečně reprezentovala hlavně vnitřní syrskou opozici, by měla pro dění v Sýrii klíčový dopad. Co se týče míry jednoty, stačí společný cíl, plán, harmonogram a shoda nad tím, co nastane po dosažení tohoto cíle.

Zatím má tato koalice cíl, ale není úplně jasné, jak silná je shoda nad plánem jeho dosažení a na post-Assadovské transformaci. Koalice také udělala místo pro představitele všech syrských regionálních revolučních rad a pro další členy vnitřní opozice, včetně minorit. Její reálný dopad se bude právě odvíjet od toho, zda tam tito lidé zůstanou, zda budou spolupracovat a zda jejich nominace nebude významně zpochybněna jinými syrskými revolucionáři.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.