Novým předsedou Komunistické strany Číny a předpokládaným budoucím čínským prezidentem se v Pekingu stal  dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, premiérem bude nynější vicepremiér Li Kche-čchiang. Oba politici byli vybráni do nejužšího vedení stálého výboru politického byra. Tento výbor má nyní jen sedm členů, zatímco dosud jich bylo devět.

Devětapadesátiletý Si Ťin-pching má v březnu, až se sejde parlament, nahradit nynějšího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Výměna je považována za oficiální potvrzení předání moci z odcházející generace čínských politiků na novou.

Si Ťin-pching v Pekingu po jmenování řekl, že Čína musí pokračovat v reformách a dále se otevírat.

Si Ťin-pching

 

- do stálého výboru politického byra Komunistické stranyusedl v roce 2007

- v březnu 2008 zvolen viceprezidentem Číny

- krátce šéfoval megapoli Šanghaji.

- je považován za propagátora tržní ekonomiky a je znám svým tvrdým postojem proti korupci

- v minulosti kritizoval například oficiální stranická prohlášení obsahující přemíru partajního žargonu a žádal v nich větší otevřenost

- za manželku má jednu z nejznámějších čínských folkových zpěvaček Pcheng Li-jüan (49), s níž vychovává dceru, která studuje na Harvardově univerzitě v USA

Omezení počtu členů nejužšího vedení by mělo posílit hledání konsenzu v nejisté době. Situaci jim komplikují korupční skandály poslední doby a zpomalování hospodářského růstu země. To vše podpořilo sílící hlasy po dalších ekonomických a politických reformách.

Ve středu, na závěr týdenního sjezdu čínských komunistů, téměř 2300 delegátů hlasovalo za zavřenými dveřmi o zhruba 200 členech ústředního výboru a jejich asi 170 poradcích a náhradnících. Ústřední výbor oficiálně jmenoval 24členné politbyro a jeho stálý výbor.

Dalšími členy nejužšího vedení jsou nynější vicepremiér Čang Te-ťiang, který zřejmě povede parlament, šanghajský stranický předseda Jü Čeng-šeng, konzervativní šéf propagandy Liou Jün-šan, další vicepremiér Wang Čchi-šan a Čang Kao-li, stranický tajemník města Tchien-ťin.

Zastánci reforem tlačí na Si Ťing-pchinga, aby omezil privilegia státem vlastněných firem, usnadnil migrantům z venkova usazování ve městech, upravil fiskální systém, který povzbuzuje místní vlády k vyvlastňování půdy a aby přibrzdil pravomoci státu, které podle nich hrozí zadušením růstu a rozdmýcháváním nespokojenosti obyvatel.

V Tibetu se upálil čtrnáctiletý chlapec

Pouhých pár minut poté, co byl do čela Komunistické strany Číny Si Ťin-pching jmenován, na severozápadě Číny čtrnáctiletý tibetský chlapec spáchal sebevraždu upálením.

Mladík se proměnil v živou pochodeň kolem poledne místního času (5 hodin našeho času) v západočínském okrese Tchung-žen v provincii Čching-chaj. Ve stejné oblasti se již v pondělí upálili dva jiní Tibeťané na protest proti čínské nadvládě. Ve středu se v Tchung-ženu shromáždily tisíce příslušníků tibetské menšiny, aby se modlili za zemřelou dvojici.

Případy sebeupalování mezi Tibeťany se zmnožily v posledních týdnech, s největší pravděpodobností v souvislosti se sjezdem komunistů, na němž bylo jmenováno nové stranické vedení.

Na protest proti politickému, kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Pekingu spáchalo za více než rok sebevraždu upálením již přes 50 Tibeťanů.

Související