Automobily na solární pohon s posádkami z Chile, Argentiny, Venezuely a Indie vyrazili ve čtvrtek na 1300 kilometrů dlouhou trasu závodu přes poušť Atacama.

Patnáct závodníků má na dokončení druhého ročníku závodu Atacama Solar Challenge čtyři dny, do cíle dojedou 19. listopadu. Vozy jsou poháněné slunečními paprsky a některé mají hybridní (solární a šlapací) pohon.

Většina vozidel účastnících se letošního závodu má podobu ploché obdélníkové kabiny posázené solárními panely. Ty absorbují sluneční energii, která je ukládána do baterií.

První ročník se jel loni a jeho cílem bylo podpořit vývoj nízkonákladových, ekologických vozidel. Zúčastnilo se ho 30 týmů ze sedmi latinskoamerických zemí, které během třídenního závodu ujely 1060 kilometrů.

V poušti Atacama se jede druhý závod vozů na solární pohon
V201211160101842_x264.mp4.jpg

Letos se startovalo z města Humberstone asi 800 kilometrů severně od chilské metropole Santiaga.

 

Humberstone, které je na seznamu chráněných památek UNESCO, má veškeré vybavení včetně bazénu, nemocnice, divadla, hotelu či tenisových kurtů - ale to vše je opuštěné; v město duchů se Humberstone změnilo poté, co tu před více než desetiletím byla zastavena těžba soli.

Podívejte se na trasu neobvyklého závodu:


Ver mapa más grande