Německá kancléřka Angela Merkelová přijela na návštěvu Ruska po dvou letech. Ústředním bodem programu bylo setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Rozhovor se ale netýkal pouze úspěšné hospodářské spolupráce, ukázal i rostoucí znepokojení Německa nad "utahováním šroubů" po Putinově návratu do prezidentské funkce.

Jedním ze symbolů utahování je podle kancléřky i trest pro ruskou punkovou skupinu Pussy Riot. "O chování skupiny Pussy Riot by se debatovalo i v Německu, ale na dva roky do pracovního tábora bychom je neposílali," prohlásila.

Dvě členky skupiny dostaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu", která kritizovala politický vliv církve.

Putin nenechal výrok Merkelové bez odpovědi. "Nasloucháme našim partnerům, ale jestlipak i oni poslouchají nás?" dotázal se. "Zdalipak paní kancléřka ví o dřívějším prohlášení jedné z dívek, že Moskva by se měla zbavit Židů? Nemůžeme podporovat osoby, které vyznávají antisemitismus," dodal Putin.

Putin měl zřejmě na mysli akci známé ruské avantgardní skupiny Vojna ze září roku 2008, které se zúčastnila i jedna z nyní vězněných aktivistek Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová.

Během happeningu v jednom z nákupních center zorganizovali podle ruského tisku členové Vojny symbolickou popravu Židů, gastarbeiterů a osob "netradiční orientace". Podle advokáta Tolokonnikovové však šlo o parodii na počínání moskevských úřadů a podle autora akce Putin její smysl zcela otočil.

Putin zdůraznil význam vztahů s Německem

Německo je podle Merkelové stejně jako celá Evropská unie znepokojeno tím, že Rusko přijímá zákony omezující demokracii. Na společné tiskové konferenci pak kancléřka potvrdila, že přes Putinovo vysvětlování má Berlín "v některých bodech rozdílné názory", to však nebrání další debatě. Upozornila také, že "ve svobodném rozvoji společnosti je hodně potenciálu".

Putin naopak připomněl, že i v Německu je hanobení víry trestným činem, za který hrozí až tři roky odnětí svobody. "Německo by nemělo podporovat antisemitismus," zdůraznil v narážce na někdejší akci Vojny v supermarketu Auchan s pověšením figurky Žida.

Přes tyto neshody Putin opakovaně zdůraznil význam vztahů s Německem, zejména v ekonomice a obchodu, a závěrem žertem navrhl, aby na důkaz strategického partnerství na mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2018 uskuteční v Rusku, hráli Němci za Rusko a Rusové za Německo. "S návrhem jsem nesouhlasila," ujistila kancléřka.