Izraelské letectvo pokračuje pátým dnem v útocích na palestinské pásmo Gazy, kterými reaguje na ostřelování izraelského území z této oblasti. Terčem nejnovějšího izraelského náletu se v neděli stalo mimo jiné mediální středisko vládnoucího hnutí Hamás. Izrael také začal na frekvencích palestinských rádií v arabštině vysílat varování, aby se civilisté vyhýbali budovám Hamásu. Palestinští ozbrojenci v noci na několik hodin zastavili raketové útoky na území Izraele, dopoledne ale znovu vypálili střely na Tel Aviv.

Do oblasti se v neděli či v pondělí vydá ministerská delegace v čele s generálním tajemníkem Ligy arabských států (LAS) Nabílem Arabím, aby vyjádřila solidaritu s obyvateli Gazy. Šéf LAS na mimořádné schůzce ministrů zahraničí řekl, že hodlá podpořit Palestince, kteří v pásmu Gazy čelí útokům, jež Izrael podniká jako odvetu za ostřelování svého území z pásma. Arabí se podle agentury AFP zároveň vyslovil pro ukončení izraelské blokády Gazy a slíbil, že se o to zasadí.

Do Izraele v neděli přiletěl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, aby židovskému státu nabídl zprostředkování dohody o příměří s Palestinci. Britský ministr zahraničí William Hague mezitím z Londýna varoval židovský stát, aby v Gaze nepodnikal pozemní zásah.

"Nikdo nemůže zpochybnit naši podporu palestinské věci, současně ale máme vztahy i s Izraelci. V takové pozici jsme téměř jediní," řekl podle agentury AFP Fabius. "Mluvíme s jedněmi i s druhými, jedni i druzí nás uznávají a chceme mír."

Vyhýbejte se budovám Hamásu, zní z rozhlasu

O vážnosti situace v pásmu Gazy svědčí také to, že Izrael začal vysílat vzkaz palestinským civilistům na vlnách rozhlasových stanic, které patří Hamásu. "Obyvatelé Gazy, Hamás si hraje s ohněm a riskuje váš osud," zní podle agentury AP hlášení v arabštině, která se opakuje každých pět minut. "Izraelské obranné síly se blíží k druhé fázi svých operací. Pokud chcete zůstat v bezpečí, nepřibližujte se k infrastruktuře a ke členům Hamásu."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli pohrozil, že pokud Palestinci neskončí s ostřelováním izraelského území, je izraelská armáda připravena zesílit operaci vedenou proti pásmu Gazy.

Palestinské raketové útoky, které Izrael k náletům na Gazu vyprovokovaly, v noci na neděli na několik hodin ustaly. Ráno ale palestinští ozbrojenci vypálili další čtyři rakety na město Aškelon. Dvě z nich sestřelila izraelská protiraketová obrana, jedna střela zasáhla auta na parkovišti a jedna obytný dům. Při útocích byli zraněni dva civilisté.

Dopoledne pak palestinští ozbrojenci vypálili dvě střely na Tel Aviv. Byl to čtvrtý raketový útok na město od začátku izraelské letecké ofenzivy proti Gaze. Izraelská protivzdušná obrana ale dokázala obě střely zneškodnit za letu.

Nemocnice v Gaze mají plno a docházejí jim léky

Nemocnice v Gaze jsou už teď plné obětí izraelského bombardování a čelí kritickému nedostatku léků a lékařského materiálu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemocnice v Gaze evidují 382 zraněných, z toho 245 dospělých a 137 dětí.

"Nemocnice přijaly mnoho zraněných s vážnými popáleninami. Mají zranění od zřícených budov a poranění hlavy," uvedla organizace, kterou citovala agentura Reuters.

WHO rovněž vyzvala dárce, aby poskytli finanční pomoc deset milionů dolarů (více než 200 milionů korun). Tyto peníze by mohly v příštích třech měsících zajistit dodávky léků a zdravotnického materiálu do Gazy.

Při náletech v neděli v pásmu Gazy podle agentury AFP zemřely tři děti. Při útoku na budovy palestinské televize také bylo zraněno šest novinářů. Celková bilance náletů na Gazu od středy dosáhla 49 mrtvých, asi polovinu tohoto počtu tvoří civilisté.

Konečná dohoda je stále v nedohlednu

Palestinci vypálili na Izrael od středy přes 500 raket, izraelské letectvo zasáhlo v pásmu Gazy téměř 1000 cílů.  Podle izraelského listu Haarec řekl premiér Benjamin Netanjahu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že je ochoten zastavit nálety jedině v případě, že současně ustanou raketové útoky na Izrael z Gazy.

Agentura AFP s odvoláním na palestinské a egyptské zdroje napsala, že se podařilo dosáhnout pokroku v jednání o příměří mezi Palestinci a Izraelem. Podle agentury není vyloučeno, že se podaří vyhlásit klid zbraní už v neděli nebo v pondělí. Zdroje AFP ale upozorňují, že ke konečné dohodě je ještě dlouhá cesta.

Zatímco Západ většinově přiznává Izraeli právo na obranu před útoky radikálů z pásma a vyzývá obě strany ke zdrženlivosti, arabské státy se stále výrazněji stavějí na stranu Palestinců. V pátek Gazu na důkaz solidarity navštívil egyptský premiér a v sobotu totéž učinil šéf tuniské diplomacie. Irácký zástupce v LAS řekl, že by arabské státy měly použít ropu, kterou těží, jako prostředek nátlaku na USA a Izrael v záležitosti Gazy.

Související