Čína se již dlouho domlouvala s Ruskem na odkoupení čtyřiadvaceti stíhaček Suchoj SU – 35. Podle listu Vedomosti se finálně domluvili na celkovém počtu stíhaček. Právě kvůli množství letounů se mezi zeměmi vedly spory už léta. Číňané původně chtěli koupit jen čtyři letouny, Rusové naopak trvali na osmačtyřiceti stíhačkách.

O konkrétním kontraktu za více než třicet miliard korun se má začít jednat nejspíše po návštěvě ruského ministra obrany v Pekingu koncem měsíce, rozhovory by mohly trvat rok či dva a dodávky nových letounů by mohly začít od roku 2015.

Svárem sporu bylo také čestné slovo Číny, které Rusko požadovalo, aby země respektovala duševní vlastnictví a nesnažila se padělat ruské stíhačky. Dohodu o ochraně duševního vlastnictví podepsala Čína s Ruskem už před čtyřmi lety, ale experti pochybují, zda při nedodržení smlouvy bude někdo s to požadovat po Číně nějakou sankci.

Čína už v minulost zkoušela napodobit starší typ stíhaček. V roce 2004 odstoupila od dohody o licenční výrobě předchůdce Su-35, stíhačky Su-27 (z dvou stovek strojů podle licence vyrobila 105) a na jejich základu spustila výrobu vlastních kopií.

 

Ruští experti však odhadují, že čínská společnost AVIC s výrobou má zřejmě značné technické potíže, protože své kopie Su-27 téměř nenabízí pro vývoz. Spíše než další pokus o zkopírování Su-35 tak lze prý čekat další kontrakty. Přeci i čínské nákupy Su-27 ještě v 90. letech začínaly od malých dodávek.

Su-35 je zásadní modernizací stíhaček Su-27, výkonnějším radarem a novými motory. Nejnovější verze Su-35 poprvé vzlétla v roce 2008, o rok později si ruské letectvo objednalo 48 strojů a první z nich nyní zkouší. Jiné kontrakty se dosud uzavřít nepodařilo, i když letouny byly nabídnuty Venezuele, Vietnamu a Indonésii.