Popel poletující v ovzduší po středeční erupci novozélandské sopky Tongariro i ve čtvrtek narušuje leteckou dopravu v oblasti. Vědci varují, že vulkán, který posloužil jako jedna z kulis filmového zpracování trilogie Pán prstenů, může kdykoli znovu vybuchnout.

Sopka Tongariro ležící v centru novozélandského Severního ostrova se ve středu probudila k životu podruhé za poslední čtyři měsíce a vychrlila sloup tmavého popela do výšky zhruba tří kilometrů. Předtím byla nečinná více než století.

Podle expertů byla sopka v noci na čtvrtek klidná, ale zůstává nevypočitatelná. "Můžeme očekávat další erupci obdobného rozsahu kdykoli během následujících týdnů," řekl vulkanolog Brad Scott. "Nepředpokládáme ale, že by erupce nabíraly na síle," dodal.

Jen několik dní před erupcí sopky Tongariro vědci varovali, že také sousední sopka Ruapehu je připravena vybuchnout. Zatím ale nejsou schopni říci, zda je aktivita obou sopek spojená.

Podívejte se na letecké záběry sopečné erupce:

Národní park Tongariro, kde leží tři aktivní sopky, je oblíbeným cílem turistů a horolezců. Jeho popularita stoupla poté, co zde bylo natočeno mnoho scén filmového Pána prstenů. Nyní ale kvůli neklidným vulkánům místní úřady dočasně uzavřely některé vyhlídkové trasy a cesty v parku.

Související