Den před Dnem díkůvzdání omilostnil Barack Obama v Růžové zahradě Bílého domu krocana.

Opeřence, který díky tradici na rozdíl od milionu jiných neskončí na svátečním talíři, mohli přitom Američané vůbec poprvé vybrat v hlasování na facebookové stránce Bílého domu.

Podobně jako při nedávných prezidentských volbách vybírali i nyní mezi dvěma kandidáty – Cobblerem a Gobblerem. Zvítězil Cobbler, Obamova milost se ale vztahuje i na "náhradníka" Gobblera.

Oba krocani jsou 19 týdnů staří, váží 18 kilogramů a pocházejí z farmy Craiga a Nancy Millerových ve Virginii.

"Říká se, že v životě jsou důležité druhé šance. Letos v listopadu s tím rozhodně souhlasím," podotkl Obama, který na začátku měsíce obhájil úřad.

Při omilostňování krocanů jej doprovázely dcery Malia a Sasha. Mladší Sasha si Cobblera dokonce pohladila.

Oba ptáci budou nyní moci spokojeně dožít na historické plantáži Mount Vernon, kde sídlil první americký prezident George Washington.

Lincoln krocana ušetřil kvůli synovi

Původ tradice omilostňování krocanů není jasný.

Podle některých názorů ji lze vystopovat až k prezidentu Lincolnovi. V té době se Den díkůvzdání začal pravidelně slavit a Lincoln prý ušetřil krocana na naléhání svého syna.

Mnoho lidí ve Spojených státech se naopak domnívá, že zvyk začal za prezidenta Harryho Trumana. Přestože o tom neexistuje žádný důkaz, přiklání se k této verzi i Bílý dům.

Současná podoba tradice, kdy prezident krocana omilostní oficiálně, začala za George Bushe staršího.

Den díkůvzdání je jedním z největších amerických svátků: připadá na čtvrtý listopadový čtvrtek, kdy se americké rodiny setkávají u tradičního jídla, kterým je právě nadívaný krocan.

Poprvé v historii svátek slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy.

Ve 20. století se tento den stal v USA počátkem vánočních nákupů.

Související