Nezisková organizace Afrika pro Norsko rozjela nový projekt určený na pomoc chudým Norům, kteří si v zimě nutně potřebují ohřát nohy a prokřehlé ruce. Napříč celým africkým kontinentem už výzva vyvolala vlnu solidarity, a Afričané tak sbírají nepotřebné radiátory, které potom organizace vozí do Norska. Kampaň se jmenuje Radi-aid a jedná se o vtipnou mystifikaci.

Zhruba čtyřminutové video nápadně připomíná reálné kampaně západních humanitárních organizací – mladí lidé divákovi vysvětlují, proč je druh pomoci potřebný a jak zlepší životní podmínky Norů.

"Afriko! Potřebujeme v Norsku něco změnit. Zvedněte se a přineste své radiátory, které tam budeme moci odvézt!," vyzývá diváky mladý Afričan, který nelení a s přáteli nasedne do svého moderního auta i s nepotřebným radiátorem.

V klipu nechybějí prostřihy, kdy příjemné a teplé africké prostředí střídá nevlídná norská zima s náledím a nezbytným odhrabováním sněhu ani vhodný hudební doprovod.

Afrika pro Norsko, Radi-Aid:

Video je ale skutečně dílem reálné neziskové organizace zabývající se humanitární pomocí. Za africké podpory ho natočil jeden norský fond, který se neobvyklou cestou snaží poukázat na problémy pomoci, které Africe poskytují rozvinuté země.

"Představte si, že by tohle video 'Afrika pro Norsko', bylo jediným zdrojem informací Afričanů o Norsku. Co by si asi mysleli?" vysvětlují tvůrci, kterým směrem mířili. Západ má podle nich zkreslenou a neúplnou představu o Africe, která navíc podléhá mnoha předsudkům a stereotypům.

"Když se řekne Afrika, co si vybavíte? Hlad, bídu, kriminalitu a AIDS. Není divu, většina kampaní a médií ji právě takhle zobrazuje," vysvětluje dál fond.

V Africe podle nich dochází v některých ohledech k pozitivnímu vývoji, a je proto nutné přemýšlet o kontinentu nad rámec zjednodušeného obrazu. "Musíme se více zaměřit na to, jaký negativní dopad na africký vývoj může pomoc západních států mít," vysvětlují.

Související