Ruská prokuratura informovala o případu podvodu, kterého se dopustili výrobci součástí pro raketové zbraně ruských kosmických vojsk.

Milionovou zakázku na výrobu agregátů pro armádní nosné rakety svěřila raketová firma Eněrgija jisté společnosti, která raketové díly vyráběla "na koleně" ve třech opuštěných garážích v Povolží. Organizátory podvodu začali prokurátoři trestně stíhat.

Konstruktéři firmy Eněrgija v roce 2008 získali státní zakázku na vývoj čerpacího agregátu pro nosnou kosmickou raketu vyráběnou pro vojenské účely. Výrobu raketových součástek svěřili speciálně vytvořené společnosti z povolžské Samary. 

První otazníky nad celou zakázkou se objevily v okamžiku, kdy žádný z vyrobených dílů neprošel zkouškami v Moskvě a v kazašském kosmodromu Bajkonur.

Vyšetřovatele pátrání přivedlo do jakýchsi garáží, kde personál firmy vysoce přesné a navíc utajované díly vyráběl. "Garážová podomácká výroba takto fungovala půldruhého roku, doprovodnou dokumentaci si podvodníci objednávali v místním závodě na opravy železničních vagonů," napsala k případu agentura ITAR-TASS.

Ruský kosmický průmysl se v posledních letech potýká s vážnými problémy, které si vynutily čistku ve výrobních závodech a organizační reformu. Za poslední dva roky zaznamenala agentura Roskosmos sedm vážných havárií a ztratila deset družic. O případných haváriích vojenských raket média většinou neinformují.

Celková reorganizace ruského kosmického programu neskončí dřív než v roce 2016.

Související