Odstupující mexický prezident Felipe Calderón chce ještě před odchodem z úřadu přesvědčit zákonodárce, aby zbavili zemi jejího archaického oficiálního názvu. Místo Spojených států mexických by se stomilionová země jmenovala jednoduše Mexiko.

Calderón tím chce dotáhnout do konce svou dlouhodobou snahu, se kterou začal už v roce 2003 jako řadový poslanec. Tehdy se mu návrh zákona upravujícího oficiální název země nepovedlo prosadit.

Prezident prohlásil, že to zkusí znovu. "Promiňte mi, že to řeknu takhle, ale Mexiko je prostě Mexiko, tak zvučné a krásné je jméno naší velké země," řekl novinářům před prezidentskou rezidencí, do které se již stěhuje jeho nástupce Enrique Peňa Nieto.

Svou snahu zdůvodnil tím, že název Spojené státy mexické dnes používá málokdo a název Mexiko odkazuje k historickým zakladatelům velké civilizace na mexickém území Aztéků, kteří si sami říkali Mexikové.

Název Spojené státy mexické nese země od roku 1824, kdy jej dostala po vzoru svého severního souseda USA.

Aby Calderónův návrh uspěl, musí jej schválit obě komory parlamentu a většina samospráv 31 mexických států. Prezident ve své funkci končí 1. prosince, lobbovat pro svůj zákon však může i poté.

Související