Egyptský prezident Muhammad Mursí si ve čtvrtek pomocí dekretů výrazně upevnil své mocenské postavení a zajistil ochranu současného parlamentu před předčasným rozpuštěním. Zbavil se zároveň i generálního prokurátora, který se v minulých měsících opakovaně stavěl proti němu.

Po necelých pěti měsících v nejvyšším úřadu si Mursí udělil poslední slovo v prakticky všech politických otázkách, konstatovala agentura DPA.

Provádění prezidentových rozhodnutí nesmí napříště nikdo bránit. Jedním z dnešních dekretů totiž Mursí označil všechny své dekrety za nezrušitelné justicí či kterýmkoli jiným státním orgánem. Účinnosti tak opět nabývají i všechny prezidentovy dekrety, které justice dosud prohlásila za neplatné.

Mursí také zjevně nechce připustit, aby justice bránila upevňování pozic islamistů ve státních institucích. Dekretem proto stanovil, že "žádný justiční orgán nemá právo rozpustit parlament", který sepisuje novou ústavu. Ústavnímu soudu pak upřel právo rozhodnout o legitimitě ústavodárného výboru výboru, v němž dominují islamisté.

Tento výbor byl totiž ustaven poslanci parlamentu, který byl mezitím rozpuštěn. Egyptské soudy se v současnosti zabývají žalobami proti složení tohoto stočlenného výboru, v němž je jen osm žen a osm křesťanů.

Téměř všichni liberální členové už ústavodárný výbor opustili na protest proti údajné neústupnosti islamistů a jejich neochotě ke kompromisům.

 

Zástupci fundamentistických uskupení, hlavně Muslimského bratrstva a radikálních salafistů, chtějí, aby hlavním zdrojem nové ústavy bylo islámské právo šaría a aby bylo více pravomocí v zákonodárném procesu uděleno náboženským učencům.

Prokurátor je ze hry

Prezident také odvolal z funkce generálního prokurátora Abdala Magída Mahmúda, kterého mnozí Egypťané považují za příliš spjatého se svrženým režimem a kritizují ho za osvobození představitelů bývalého režimu prezidenta Husního Mubaraka u soudů.

Veřejnost se domnívala, že se odvolaný Mahmúd postaral o to, že při procesech s představiteli Mubarakovy vlády souzenými za tvrdý postup při loňských demonstracích, nebyly předloženy dostatečné důkazy. Mursí zároveň dalším dekretem nařídil opětovný soud s osvobozenými činiteli.

Související