Čína vyjádřila podporu Palestincům v konfliktu s Izraelem i jejich snaze povýšit v OSN status palestinského území. Zároveň jim poskytne milion dolarů pomoci. V Pekingu to oznámil palestinský představitel, kterého citovala agentura AP.

Peking podporuje "zastavení jakékoli agrese ze strany Izraelců vůči palestinskému lidu", řekl novinářům palestinský diplomat Basam Salhí poté, co s ním jednal čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch'.

Čínští činitelé to zatím nekomentovali.

Rozhovory v Pekingu následovaly po prvním klidném dni v Gaze, kde minulý týden propukly prudké boje mezi Izraelem a ozbrojenci palestinského hnutí Hamás.

Středeční příměří ukončilo osm dní náletů a dělostřeleckých útoků ze strany Izraele a raketových útoků palestinských ozbrojenců, při nichž bylo zabito 161 Palestinců a pět Izraelců.

Čína hraje na Blízkém východě čím dál tím aktivnější diplomatickou roli. Před časem zveřejnila vlastní čtyřbodový plán politického řešení syrského konfliktu, pozorovatelé nicméně uvedli, že je příliš povrchní a nepřispívá ničím podstatným k minulým mírovým plánům, jež selhaly.

Související