Konflikt s Palestinou je nedílnou součástí našich životů. I když je těžké pochopit, že by někdo chtěl žít v míru s těmi, kteří jim ubližují, Izraelci by si to opravdu přáli, říká v rozhovoru pro IHNED.cz Reut Barnea, nezávislá izraelská novinářka z Tel Avivu.

Během posledního týdne, kdy raketové útoky mezi oběma stranami vrcholily, Izrael mobilizoval pro případ "války" přes 70 tisíc záložníků. Toho, že by mohla povolávací rozkaz dostat i ona, se Barnea nebála.

"Šance, že vyberou zrovna mě, není příliš vysoká. Mám ale hodně kamarádů, kteří s příchodem toho dopisu museli nechat práci i rodinu a hlásit se u jednotky," vzpomíná.

Diplomaté se dohodli na příměří. Myslíte ale, že bude dodrženo? Věří tomu lidé?

Já věřím, že Izrael přestane útočit ve chvíli, kdy příměří oznámí. Nejsem si ale jistá, že druhá strana udělá totéž. Můžu jen doufat, že i oni dodrží své slovo. První hodiny po oznámení klidu zbraní Hamás stále ostřeloval jižní část Izraele.

Konflikt trval osm dní. Jak vypadala situace v Tel Avivu? Doporučovala vám média nebo vláda, co máte v případě útoku dělat?

Instrukce pro obyvatele Tel Avivu byly stejné jako pro všechna další města. Když uslyšíte sirénu musíte do minuty a půl najít nejbližší kryt. Protože ale většina domů v Tel Avivu vlastní kryt nemá, doporučují jít na schodiště uprostřed budovy a zůstat tam nejméně 10 minut.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.