Dovolenou nebo dárkem k Vánocům začala spousta příběhů lidí, kteří si pořídili spotřebitelský úvěr. V některých případech takové příběhy končí exekucí. 

Nyní se proto chystá novela zákona o spotřebitelském úvěru, která má zlepšit postavení lidí proti společnostem, které půjčky poskytují, a ochránit tak lidi i před předlužováním.

Novela zavádí například možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky. 

V budoucnu by se ani nesměly úvěry zajišťovat v nepoměru k hodnotě pohledávky. Kdo si tedy půjčí sto tisíc korun, neměl by ručit vlastním domem. Zároveň si poskytovatelé úvěru mají od ledna příštího roku ověřovat majetkovou situaci klienta. 

Jaké všechny změny se čekají? A řeší skutečně problémy? Na největší novinky a jejich přínos se ptejte advokáta Pavla Fráni z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Nikola
Dobrý den, souhlasíte s tím, že novela opravdu pomůže lidem? Jaké budou sankce pro ty, kteří například budou žádat za pár tisíc půjčky ručení třeba domem? děkuju
Dobrý den, novela určitě zvýší ochranu spotřebitelů, i když ta již byla poměrně silná po přijetí zákona o Spotřebitelském úvěru v roce 2010. Pokud bude zajištění úvěru ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky, pak smlouva nebude ze zákona neplatná, ale věřitel se tím dopustí správního deliktu, za který mu hrozí pokuta do výše 20 000 000 Kč.
Advokátní kancelář Hartmann, Jelinék, Fráňa a partneři
Tomáš
Dobrý den, můžete prosím shrnout třeba tři hlavní věci, které se mají měnit? A jak je to dnes, když někdo podepíše nevýhodný spotřebitelský úvěr, má ještě nějakou možnost věc vrátit, nebo to vůbec nejde?
Dobrý den, lze říci, že novela přináší úplný zákaz použití směnek nebo šeků pro splacení nebo zajištění splacení spotřebitelského úvěru, zákaz zajištění úvěru ve zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky, rozšiřuje informační povinnost a zvyšuje pokuty za porušení zákona. Zákon nemění podmínky pro doposud uzavřené spotřebitelské úvěry. I podle stávající úpravy lze za určitých podmínek od smlouvy odstoupit nebo ji vypovědět. Zákon s uzavřením nevýhodného spotřebitelského úvěru žádné důsledky výslovně nestanoví.
Advokátní kancelář Hartmann, Jelinék, Fráňa a partneři
fifina
Dobrý den, můžete jmenovat pět firem, od kterých by si člověk neměl půjčovat? A pokud už si půjčit musím, mám volit spíš banku nebo nějaký nebankovní ústav? Jaký je v tom rozdíl. Díky za odpověď Fifina
Dobrý den, nerad bych jmenoval a označoval za nedůvěryhodné jakékoliv instituce či subjekty, ale lze říci, že bankovní ústavy, které podléhají širší kontrole, se budou vyhýbat jakýmkoliv nestandardním a protiprávním krokům. Na druhou stranu je vždy třeba posuzovat konkrétní potřeby dlužníka a jaké podmínky věřitel nabízí, když u některých nebankovních institutů může být jednání flexibilnější. Vždy je dobré vycházet z referencí a doporučení na případného poskytovatele půjčky.
Advokátní kancelář Hartmann, Jelinék, Fráňa a partneři
marek
Dobrý den. Souvisí to jen nepřímo, ale snad mi odpovíte. Týká se to exekucí, pokud zadlužená osoba žije ve společné domácnosti, ale přitom není v bytě hlášená. Řekněme, že se exekutor o pobytu osoby dozví. Je ohrožen majetek toho druhého? Dějí se v Česku takové exekuce, nebo spíš ne? Jak se bránit?
Dobrý den, exekutor by měl provádět exekuci ve vztahu k majetku povinného, tedy dlužníka. V praxi však může nastat problém s tím, že exekutor bude považovat majetek v bytě, který užívá dlužník, a navíc tam není hlášená jiná osoba, za majetek dlužníka. Tak v praxi někdy dochází k tomu, že exekutor do exekuce zahrne i majetek, ke kterému má právo třetí osoba. Ta pak musí na tuto skutečnost exekutora upozornit a prokázat nesprávnost zápisu. Pokud exekutor takový majetek z exekuce nevyloučí, pak se dotčená osoba může svých práv domáhat i soudní cestou.
Advokátní kancelář Hartmann, Jelinék, Fráňa a partneři