Zpráva nezávislých expertů OSN dala Podnět k vyšetřování Velitel pozemních sil konžské armády. Gabriel Amisi prodával zbraně pytlákům a skupinám rebelů, včetně nechvalně proslulé skupiny Mai Mai Raia Mutomboki. Mluvčí konžské vlády sdělil, že v případu jsou vyšetřováni i další vysocí armádní činitelé.

"Generál Gabriel Amisi kontroluje síť, která distribuuje lovné a další zbraně a munici pytlákům a ozbrojeným skupinám, včetně Raia Mutomboki," uvádí se ve zprávě. Aktivity sítě se údajně soustřeďují na nerostně bohatý ale neklidný východ Konga, v jehož kopcích a lesích působí řada zločineckých a dalších ozbrojených skupin.

Vyšetřování špiček konžské armády přichází ve chvíli, kdy vládní síly čelí ofenzivě povstalecké skupiny M23, která se v úterý zmocnila významného města Goma. Rebelové, jež podle všeho podporují sousední Rwanda a Uganda, hrozí tažením na metropoli Kinshasu, pokud prezident Joseph Kabila nezahájí přímé mírové rozhovory.

Bývalý povstalec obchoduje se samopaly

Rebelové skupiny M23 ve zprávě OSN jako předpokládaní odběratelé zbraní od generála zmíněni nejsou. Ovšem Raia Mutomboki, jedna ze skupin patřících k milicím mai-mai, se údajně v některých případech s M23 spojila.

Podle zprávy OSN bývalý povstalec Amisi, který je mimo jiné prezidentem předního konžského fotbalového klubu a jednou z nejvlivnějších osobností Kabilovy vlády, rovněž objednal 300 kalašnikovů pro ozbrojenou skupinu Nyatura, operující ve východním Kongu.

Zbraně jsou údajně nakupovány v sousední Konžské republice (brazzavillské Kongo), odkud se pašují přes Kinshasu na východ Konga prostřednictvím sítě Amisiho spolupracovníků, mezi nimiž jsou i členové jeho rodiny.

Podle OSN ozbrojené skupiny Mai Mai Raia Mutomboki a Nyatura, společně s rwandskými povstalci, nesou odpovědnost za smrt více než 260 civilistů při etnických střetech v odlehlých oblastech provincie Severní Kivu.

Centrum pozornosti se ale v současné době upírá k aktivitám povstalců skupiny M23, která vznikla v dubnu po vzpouře v armádě a která je tvořena především menšinovými Tutsii. Rebelie vyhnala od dubna z domovů již na 500 000 osob. I v tomto případě OSN podezírá politiky, že povstalce materiálně podporují - prostředky ale podle experní zprávy neplynou z Kinshasy, ale ze Rwandy.