V areálu bývalé jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu začala v neděli montáž nového krytu nad reaktorem, jehož výbuch v dubnu 1986 vyvolal dosud největší jadernou katastrofu v dějinách.

Stavbaři vyzdvihli podle ukrajinských médií východní část příkrovu o váze přes 5300 tun do výše 22 metrů. Na operaci se podílelo čtyřicet hydraulických jeřábů umístěných na deseti víc než čtyřicetimetrových věžích.

Nad havarovaným reaktorem byl už v roce 1986 vybudován betonový sarkofág, který se ale začal postupně rozpadat. Po provizorních opravách byl původní třicetiletý termín jeho fungování prodloužen o dalších 15 let.

Současně vedle reaktoru začal vznikat nový kryt, který nyní stavbaři pomocí speciálního zařízení postupně přesouvají nad reaktor. K jeho úplnému zakrytí má dojít v říjnu roku 2015.

Projekt nového krytu z velké části financují západní státy, jednorázovým darem ve výši 2,6 milionu eur (66 milionů korun) na něj přispěla i Česká republika. Zcela hermetický příkrov, jehož stavba vyjde investory až na miliardu eur, má mít životnost sto let.

Podívejte se, jak bude stavba nového sarkofágu probíhat:

Kontrakt získalo konsorcium Novarka, které tvoří francouzské stavební firmy Vinci a Bouygues. Příkrov váží 29 tisíc tun, je vysoký 108, dlouhý 150 a široký 257 metrů.

Čtvrtý černobylský reaktor explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy.

Výbuch bezprostředně usmrtil 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané vysokou radiací.