Vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh varoval Izrael před tisícovkami raket, jež by jeho organizace na židovský stát vystřelila v případě, že by napadl Libanon.

Podle agentury Reuters Nasralláh tvrdil, že nedávné ostřelování Izraele z palestinského pásma Gazy při posledním konfliktu, který skončil ve středu příměřím, by nebylo ničím ve srovnání s ničivou silou, již by představovala odveta Hizballáhu.

"Izrael, který byl otřesen hrstkou raket Fadžr-5 během osmi dní, jak by se mohl vyrovnat s tisíci raketami, které by dopadly na Tel Aviv a další (města), pokud by napadl Libanon?" podotkl Nasralláh.

Rakety Fadžr-5 íránské výroby s doletem 75 kilometrů a nosností hlavic 175 kilogramů jsou to nejsilnější, co bylo zatím z Gazy na Izrael odpáleno. Ale Hizballáh, který měřil síly s Izraelem během 34denní války před šesti lety, tvrdí, že disponuje mnohem ničivějším arzenálem než Hamás.

Nasralláh prohlásil, že Hizballáh by mohl zabít desítky tisíc lidí a zasáhnout kterýkoli cíl v Izraeli, pokud by měly nepřátelské akce vypuknout znovu.

V posledním izraelsko-palestinském konfliktu vystřelilo hnutí Hamás z Gazy stovky raket. Střely směřující na obydlené oblasti s 90procentní úspěšností zlikvidoval izraelský systém protivzdušné obrany pod názvem Iron Dome (Železná kupole). Ty, které přece jen dopadly na území židovského státu, usmrtily šest Izraelců.

Zlepšený systém protiraketové obrany dostal název David's Sling (Davidův prak) a přestože měl ostrým testováním projít až v příštím roce, konflikt s Hamasem zkoušky urychlil. Před pěti dny v utajení úspěšně sestřelil blíže neurčený typ rakety.

Izrael také vyvíjí systém Arrow, který má zaměřovat dalekonosné rakety, jež by mohly být odpáleny až z Íránu.

Související