Izrael bude mít do dvou až tří let k dispozici mocnější systém protiraketové obrany, než jaký použil při osmidenním konfliktu s palestinským hnutím Hamás, které ovládá pásmo Gazy.

Systém bude moci chránit izraelské území před raketami s delším doletem, než které byly použity z Gazy. V izraelském vojenském rozhlase to řekl generál ve výslužbě Isaak Ben-Jisrael.

Při měření sil s Hamásem, které skončilo minulou středu příměřím, střely směřující na obydlené oblasti zlikvidoval s 90procentní úspěšností izraelský systém protivzdušné obrany pod názvem Iron Dome (Železná kupole). Ty, které přece jen dopadly na území židovského státu, usmrtily šest Izraelců.

Zlepšený systém protiraketové obrany dostal název David's Sling (Davidův prak) a před pěti dny v utajení úspěšně sestřelil blíže neurčený typ rakety.

Půjde ale o typ, který může zasáhnout cíle vzdálené od sta do 200 kilometrů. Použít by ho mohla sousední Sýrie nebo radikální hnutí Hizballáh, které je pevně zakotvené v Libanonu a které má stejně jako Hamás za nejbližšího spojence Írán.

Podle Ben-Jisraela je se systémem David's Sling možné zaznamenat radary nepřátelskou raketu dlouho předtím, než je s to zasáhnout svůj cíl. Na dotaz, kdy bude nový obranný systém funkční, odpověděl, že do dvou až tří let.

Izrael také vyvíjí systém Arrow, který má zaměřovat dalekonosné rakety, jež by mohly být odpáleny až z Íránu.

Související