Třiatřicetiletý Brit Graham Hughes se údajně stal prvním člověkem, který navštívil všechny státy světa, aniž by použil letadlo. Hranice poslední, nejmladší země – Jižního Súdánu překročil v pondělí.

"Cestoval jsem 1426 dní, což je 203 týdnů, a tedy skoro čtyři roky," řekl světoběžník poté, co si po překročení hranic mezi Ugandou a Jižním Súdánem na oslavu otevřel v horku zteplalé šumivé víno.

Hughes navštívil nejen všech 193 členských států OSN, ale i destinace jako Kosovo, Palestina, Tchaj-wan, Vatikán či Západní Sahara.

Jižní Súdán připojil na svůj "seznam" teprve v červenci 2011, kdy země získala nezávislost.

"Začal jsem 1. ledna 2009 v Uruguayi a od té doby jsem cestoval prakticky nonstop. Chtěl jsem se stát prvním člověkem na světě, který navštívil všechny země bez použití letadla, a dneska to mám," řekl Hughes nadšeně.

Cestu postavil na čtyřech klíčových pravidlech: nebude létat, nebude sám řídit vlastní dopravní prostředek, musí používat běžnou pozemní dopravu, a aby mohl tvrdit, že zemi navštívil, musí "položit nohu na suchou zem".

Svým putováním sbíral peníze pro britskou charitativní organizaci WaterAid, která se stará o zajišťování čisté vody v rozvojových zemích.

"Když jsem začal, většina lidí si o mně myslela, že jsem tak trochu šílený a že je to nemožné," vzpomínal Hughes.

Mnozí měli strach, zda se dobrodruhovi podaří navštívit válkou sužované státy, jako je Afghánistán, Irák nebo Somálsko. Podle Hughese je ale velmi snadné se na jejich území dostat.

Opravdovou výzvou byly prý naopak maličké ostrovní země odříznuté od zbytku světa.

Hughesova cesta tak zahrnovala i čtyřdenní plavbu na prosakující dřevěné lodi. Tu musel podstoupit, aby se dostal na Kapverdské ostrovy.

Fotografie, které dokládají, že všechny uvedené země opravdu navštívil, i bohatou sbírku víz, která zaplnila čtyři pasy, publikoval Graham Hughes na svých internetových stránkách.

Související