Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) opustí příští týden vládu. Informaci, kterou jako první přinesl server IHNED.cz, potvrdil Vondra na středeční tiskové konferenci po boku premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

Vondra odejde z úřadu v pátek 7. prosince.

Je to poprvé v historii Česka, kdy premiér během jednoho vládního období vymění všechny ministry své vlastní strany. Před Vondrou museli ministerská křesla z různých důvodů opustit Pavel Drobil (životní prostředí), Ivan Fuksa (zemědělství), Martin Kocourek (průmysl) a Jiří Pospíšil (spravedlnost).

"Končím, protože nemám důvěru voličů," řekl Vondra, který neuspěl v říjnových volbách, při nichž na Litoměřicku neobhájil křeslo senátora. Neprošel dokonce sítem prvního kola volby.

"Na odchodu jsme se dohodli už po krajských a senátních volbách," doplnil premiér Petr Nečas.

Vondra podle svých slov ještě chtěl po volbách dokončit důležitá mezinárodní jednání a také finalizovat jednání o rozpočtu resortu na příští rok. I proto ve funkci zůstal celý listopad a skončí těsně po Mikuláši.

Kdo Vondru nahradí, zatím není jasné. Petr Nečas na přímý dotaz novinářů pouze řekl, že "představu o Vondrově nástupci má".

Konec ministra Vondry by mohl potvrdit spekulace ohledně výměny resortu obrany za ministerstvo dopravy, který měla dosud na starosti strana LIDEM. Po odchodu jeho šéfa Pavla Dobeše, který skončí na dopravě 3. prosince, totiž nebyl stále vybrán jeho nástupce.

Šéfka strany LIDEM Karolína Peake sice navrhla Roberta Vacka, toho však premiér Nečas kategoricky odmítl. Údajně kvůli Vackově nedůvěryhodné minulosti.

Profil Alexandra Vondry

Narodil se v srpnu 1961 v Praze. Na Přírodovědecké fakultě UK vystudoval geografii. V 80. letech se zapojil do protirežimního hnutí, spoluvydával samizdatový časopis Revolver revue.

V roce 1989 se stal jedním ze studentských vůdců, byl mluvčím Charty 77. Podílel se na založení Občanského fóra. Od roku 1990 radil prezidentu Václavu Havlovi, poté působil jako náměstek ministra zahraničí. Od roku 1997 dělal velvyslance v USA.

Ministrem byl poprvé jmenován v Topolánkově vládě, kdy vedl resort zahraničních věcí. Zároveň se stal senátorem za ODS. V druhé Topolánkově vládě povýšil na vicepremiéra pro evropské záležitosti. Od roku 2010 stál jako místopředseda strany v čele ministerstva obrany.

Odchod Vondry bude nyní ještě muset podepsat prezident Václav Klaus, který o konci ministra obrany dopředu nevěděl. "Prezident nebyl dopředu informován," uvedl Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Vondra: Promopro mě poškodilo

O konci šéfa resortu obrany Alexandra Vondry se spekulovalo už po vypuknutí aféry Promopro. Policie kvůli zakázkám na ozvučení Kongresového centra během předsednictví Česka v EU za 525 milionů vyšetřuje 12 lidí, ministr ale mezi nimi není.

"Ta kauza mou pověst poškodila," přiznal smířlivě Vondra, který svou rezignaci nabízel už vloni na jaře. Petr Nečas to však velkoryse ignoroval.

Vondrův úřad v poslední době řešil prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Do konce listopadu měl vyjednat výhodnější podmínky. Zároveň se resort připravoval na variantu, že se s firmou nedohodne a bude muset vypsat výběrové řízení.

 

Ministr Vondra, který v Topolánkově vládě působil jako vicepremiér pro evropské záležitosti zodpovědný za přípravu předsednictví, se v kauze Promopro, kde šlo o audiovizuální služby, hájil tím, že u zakázek přidělených Promopru neznal detaily.

Jana Hendrichová, Vondrova bývalá náměstkyně, kterou policie v kauze obvinila, však v rozhovoru pro deník Právo prohlásila, že ministr měl podrobné informace výši částek.

 

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se