Stávka slovenských zaměstnanců ve školství se ve středu v 18 hodin přeruší. Rozhodl o tom stávkový výbor s tím, že o dalším postupu se teprve rozhodne.

"Důvodem přerušení protestu je, že začala jednání s představiteli vlády o cílech a důvodech stávky," uvedl v prohlášení stávkový výbor. Dodal, že stávka bude oficiálně přerušena vpodvečer.

Podle původního plánu odborů měli nespokojení zaměstnanci škol setrvat v protestu do doby, než jim vláda přislíbí zvýšení platů v příštím roce o desetinu. To ale jednobarevný kabinet sociálních demokratů odmítl. Kvůli úsporným opatřením nabídl učitelům pětiprocentní přilepšení. Síla protestní akce mezitím zeslábla - řada škol obnovení výuky ohlásila již před dnešním stanoviskem odborářských předáků.

Zástupci slovenské vlády a odborů se poprvé od zahájení stávky sešli v úterý večer, k dohodě ale nedospěli. V příštích dnech by obě strany měly v jednáních pokračovat. "Věřím, že v krátké době dojde k takovému rozhodnutí, které obě strany uspokojí," řekl premiér Fico.

Odbory mezitím naznačily, že jsou připraveny spokojit se příští rok i s nižším než s požadovaným zvýšením mezd pracovníků ve školství. "Určitě bychom nepřistoupili na 5,5 nebo šest procent, ale dokázali bychom akceptovat jiné číslo než deset procent," řekl slovenskému listu Hospodárske noviny místopředseda školských odborů Martin Maták. Na oplátku by se vláda měla zavázat k nárůstu platů učitelů i v dalších letech.

Související