V České republice je letos nejvíce nově nakažených lidí virem HIV od roku 1985, kdy se u nás nákaza poprvé objevila. Národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu jich eviduje 198.

Za celý loňský rok přibylo 153 nových pacientů s AIDS. Nejvíce nakažených dosud odhalily testy v roce 2010. Tehdy jich bylo 180.

Výsledky ve středu představil šéf laboratoře Vratislav Němeček. Odborníci se shodují, že za nárůstem pacientů stojí především to, že lidé se už nemoci tolik nebojí, přestávají se chránit a při sexu se chovají nevázaně. Podíl na tom podle nich má také větší cestování.

"Dneškem zřejmě překonáme hranici 200 případů. U dalších dvou lidí se čeká na definitivní výsledek testu. Počet je vyšší než za jakýkoliv jiný celý rok, a to máme před sebou ještě prosinec," uvedl Němeček.

Na konci října testy prokázaly celkem 183 nových HIV pozitivních. V listopadu jich přibylo zatím patnáct. Od začátku výskytu AIDS v České republice, tedy od roku 1985, se touto nemocí u nás nakazilo 1858 osob, z nichž převážnou většinu tvořili muži. Bylo jich 1526, zatímco žen pouze 332.

Nejvíce infikovaných je v Praze, a to 891. Vysoký počet případů je i ve středních Čechách a Jihomoravském kraji, které evidují 187, respektive 148 nemocných. Podle Němečka v Praze žilo také nejvíc nakažených na milion, a to 718. Za hlavním městem skončil pak Karlovarský kraj s téměř 218 lidmi s virem HIV na milion obyvatel.

Zhruba 30 procent nakažených jsou cizinci, kteří v Česku žijí dlouhodobě. Podíl v posledních letech s přílivem lidí ze zahraničí roste. U celkem 363 infikovaných se nemoc AIDS už rozvinula. Doteď na něj zemřelo 186 nemocných.

Výdaje na prevenci klesly na desetinu

Lidé se nejčastěji nakazili při nechráněném sexu. Tři pětiny infikovaných jsou muži, kteří měli sex s mužem - homosexuálové a bisexuálové. Dalších 27 procent HIV pozitivních představují heterosexuálové.

"Nyní je zcela běžné, že dochází k sexuálním kontaktům mezi více než dvěma partnery zároveň - až do absurdity swingers party," řekla Hana Zákoucká z Národní referenční laboratoře.

Jako příklad Zákoucká uvedla těhotnou ženu, u které test odhalil vir HIV. Ukázalo se, že navštěvovala swingers party v Praze, kde měla desítky partnerů. Nikdo z těch, kteří se pak dostavili na vyšetření, nakažený nebyl. "To neznamená, že se to nemůže kdykoliv stát. Základním problémem je podstoupení toho rizika, tedy sex s neznámým partnerem, s neznámým HIV stavem bez ochrany," dodala Zákoucká.

V časném stadiu se podařilo zachytit podle Němečka kolem 15 procent případů. Asi 70 procent pacientů bylo ve fázi nákazy bez příznaků. Zbytek infikovaných už měl nemoc AIDS. "Zhruba 15 procent pacientů je tak ve stadiích, kdy už je jejich imunita vážně poškozena. V průměru osm let s nákazou chodí a patrně ji i roznášejí," podotkl Němeček.

Podle Marka Malého z Národní referenční laboratoře se řada lidí nakazí v cizině. Mnozí z těch, kteří se infikovali v Česku, pak měli sex s cizincem. Nakažení cizinci žijící v Česku pak pocházejí nejčastěji z Ukrajiny, roste ale i podíl Slováků.

Podle manažerky národního programu HIV/AIDS Džamily Stehlíkové výdaje na prevenci každoročně klesají. Zatímco v polovině 90. let činily ročně kolem 30 milionů korun, nyní už jen desetinu této sumy. Za léčbu se ročně vydá asi 350 milionů korun.

Rusko čelí epidemii

Počet pacientů s tímto virem se v Rusku za posledních pět let téměř zdvojnásobil. Zdravotnická zařízení tam evidují 700 tisíc nakažených. Před pěti lety to přitom bylo 370 tisíc. Jen v roce 2012 přibylo 60 tisíc nově nakažených a každý den jejich počet stoupá v průměru o 200 dalších. Na syndrom selhání imunity letos v Rusku zemřelo už dvacet tisíc lidí.

"Léčba není vždycky účinná a včasná. Situace se neustále zhoršuje," šéf ruské centrály pro boj s AIDS Vadim Pokrovskij. Společně s Ukrajinou je Rusko zemí, kde AIDS postupuje nejrychleji.

Údaje publikované OSN jsou přitom ještě pesimističtější než oficiální informace ruských zdravotníků. Program OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) odhaduje počet lidí s HIV v Rusku na 1,2 milionu, což je zhruba jedno procento populace. Podle expertů UNAIDS je boj proti nákaze v Rusku nedostatečný a situace tam je "kritická".