Už 10. prosince mají představitelé EU v norské metropoli Oslu slavnostně převzít Nobelovu cenu. Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, argentinský sochař a pacifista Adolfo Pérez Esquivel a irská mírová aktivistka Mairead Maguireová ale s udělením Nobelovy ceny za mír Evropské unii nesouhlasí. Chtějí, aby letošnímu laureátovi nebyla vyplacena prémie ve výši osm milionů švédských korun (23,3 milionu korun českých).

Trojice laureátů v dopise podle agentury DPA prohlásili, že EU rozhodně není "zastáncem míru" ve smyslu závěti zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Rozhodnutí Nobelova výboru proto údajně pošlapává jeho poslední vůli.

"EU neusiluje o uskutečňování Nobelova globálního mírového pořádku bez zbraní. EU a její členské země zakládají kolektivní bezpečnost mnohem víc na vojenském nátlaku a vedení válek než na nutnosti alternativního postupu," tvrdí trojice v dopise adresovaném Nobelově nadaci ve Stockholmu.

Nobelův výbor v říjnu své rozhodnutí zdůvodňoval především rolí EU coby ochránce míru v Evropě.

"Ducha závěti jsme jednoznačně naplnili. Je ale nesporné, že v daném roce nemusí být zcela naplněny všechny podmínky, které stanovil Nobel," cituje DPA Geir Lundestad z Norského Nobelova institutu, jenž vybírá kandidáty na mírovou cenu a organizuje ceremoniál udělování cen.

Související