Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštíví příští týden Prahu, aby osobně poděkoval premiéru Petru Nečasovi za postoj Česka při čtvrtečním hlasování o statusu Palestiny v OSN. Informovala o tom v sobotu agentura AP.

Česká republika se jako jediná evropská země ve čtvrtek postavila proti tomu, aby OSN přiznala Palestině postavení nečlenského pozorovatelského státu.

Netanjahuova kancelář označila české "ne" lepšímu diplomatickému postavení Palestiny v OSN za "odvážný" krok a uvedla, že premiér příští týden navštíví Prahu v rámci své cesty do Německa.

"Dnes se se mnou telefonicky spojil pan premiér Netanjahu, který poděkoval české vládě za dlouhodobě konzistentní postoj k blízkovýchodnímu mírovému procesu i za naše čtvrteční hlasování v OSN," sdělil Nečas prostřednictvím svého mluvčího Michala Schustera.

Kromě Česka, USA, Kanady a Izraele se proti rezoluci postavily také státy Nauru, Panama, Mikronésie, Palau a Marshallovy ostrovy.

"Česká republika je přesvědčená, že společného cíle, kterým je stát Izrael a nezávislý, demokratický a životaschopný stát Palestina žijící vedle sebe, může být dosaženo jenom přímými jednáními mezi nimi," řekla česká velvyslankyně při OSN Edita Hrdá.

"Plně podporujeme legitimní aspirace Palestinců na plnohodnotnou státnost a jsme připraveni přispět k její materializaci prostřednictvím podpory přímých jednání v rámci mírového procesu," uvedlo zároveň české ministerstvo zahraničí.

Palestina díky hlasování získala v OSN stejný status, jako má Vatikán. Palestincům to umožní účastnit se debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC), i když to není automatické.

Související